Obezite nasıl ölçülür?

Kişiyi obezite sınırına getiren alışkanlıklar arasında tüm gün aç kaldıktan sonra ağır bir akşam yemeği ve gün içinde öğün atlamanın da bulunduğunu belirten uzmanlar, obezite tedavisinin en önemli adımın kilo kontrolünü sağlamak olduğunu ifade ediyor.

Obezite tedavisi endokrinoloji ve diyet bölümlerinin ortak yaklaşımıyla planlanıyor. Tedavide ilk basamak kişiyi obezite sınırına getiren faktörlerin belirlenmesi ve kontrol altına alınması.

Beslenme ve Diyet Uzmanı Dyt. Ayça Ilıca konuyla ilgili merak edilen soruları cevaplandırdı.

Obezite tedavisini nasıl planlıyorsunuz?

Her beslenme tedavisinde olduğu gibi obezite tedavisinde de hazırladığımız beslenme planı kişiye özel olarak planlanıyor. Öncelikle, hastayı obezite sınırına kadar getiren nedeni tespit etmeye çalışıyoruz. Bu noktada kişinin; besin tüketimi, yeme alışkanlıkları, fiziksel aktivite durumu ve tabii ki en önemlisi obeziteye neden olabilecek hormonal bir bozukluğu veya metabolik bir rahatsızlığı olup olmadığı sorgulanıyor.

Hormonal bir problem veya metabolik bir rahatsızlık konunun uzmanı bir doktor tarafından yapılan muayene ve kan tahlilleri ile tespit ediliyor. Eğer hasta bir endokrinoloji veya dâhiliye uzmanının yönlendirmesiyle bizlere gelmişse zaten tüm tetkikleri mevcut oluyor ki bu durum hazırladığımız beslenme planının çok daha sağlıklı olmasını sağlıyor.

Kişi, fazla kilolarından şikâyetçi olarak önce bize başvurmuşsa ve aldığımız hasta hikâyesi sonucu bir takım şüphelerimiz oluşmuşsa hemen bir endokrinoloji veya dâhiliye uzmanına yönlendiriyoruz. Daha sonra hastanın kilo, boy, cinsiyet, fiziksel aktiviteleri ve yaşam koşullarını göz önünde bulundurarak beslenme planlarını hazırlıyoruz.

Obezite nasıl ölçülür?

Obezite için en yaygın kullanılan ölçüm, Vücut Kitle indeksi (VKl) ya da İngilizce adıyla “Body Mass Index” (BMI) ve bel çevresi ölçümüdür.

Bize “ideal” ile “obez” kabul ettiğiniz bir BMI (Body Mass Index) ölçümü verebilir misiniz?

18.5-24.9 kg/m arasında olanlar Normal kilolu
25-29.9 kg/m arasında olanlar Fazla kilolu
30-39.9 kg/m arasında olanlar Obez (şişman)
40 kg/m’nin üzerinde olanlar İleri derecede obez

Bel çevresi ölçümünün obezite için önemi nedir?

Vücuttaki toplam yağ miktarı kadar, yağın nerede biriktiğini bilmek de oldukça önemlidir. Kalp damar hastalıkları başta olmak üzere karın çevresinde yağ birikimi, kalça ve vücudun diğer bölgelerinde yağ birikiminden daha fazla sağlık risklerine neden olur. Bel çevresi ölçümü bu risk tespitinde basit olduğu kadar doğru bir yöntemdir.

Bu kişilerin yeme alışkanlıklarını yeniden düzenlerken karşılaştığınız problemler nelerdir?

Hastalarımız genelde çalışan kişilerden oluşuyor. Bu nedenle gerek öğünlere, gerekse fiziksel aktivitelere yeterli zaman bulamıyorlar. Ayrıca sık yapılan seyahatler de beslenme düzenlerini bozan faktörler arasında yer alıyor. Bir de alkol tüketimi bizi zorlayan konuların başında geliyor. Bizim için önemli olan, hastanın yeni beslenme düzenini hayatına adapte etmesi.

Hangi tür yeme alışkanlıkları obeziteye davetiye çıkarır?

Birincisi; enerjisi yüksek (özellikle de yağdan gelen enerji), yemesi eğlenceli olan gıdaların tüketim sıklığı ve miktarı çok önemli. Örneğin; cipsler, derin yağda kızarmış fast food türü yiyecekler, salam sosis, pastane ürünleri, poğaça, açma, kremalı pasta, kurabiyeler.

Öğün atlama, tüm gün aç kalıp sinir, stres içinde eve gelip akşam yemeği yemek ve bunu takip eden sürede bütün gün yenilecek gıdaların hepsini birden tüketmek en büyük sorunlardan biridir. Ayrıca şeker içeriği çok yüksek olan meyve suyu, kolalı ve gazlı içecekleri tüketmek kişileri obeziteye sürükleyen kötü yeme davranışlarıdır.

“Obezite nasıl ölçülür?” için bir cevap

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Güzellik

Diyet

Anne - Bebek