Obezitenin temelleri bebeklikte atılıyor

Obezite, çocukları da tehdit ediyor. Obezitenin en korkutucu yanı ise ileri yaşlarda diyabete neden olması ve kalp damar hastalıkları riskini artırması.

Çocuklarda obezite, çağımızın en önemli hastalıklarından biri. Özellikle ABD’deki veriler, aşırı şişmanlık olarak tanımlanan obezitenin artık çocuklarda salgına dönüştüğünü ortaya koyuyor.

Araştırmalara göre, Amerika’da her 3 çocuktan 1’i obez. Bu artışın en önemli nedeni ise çocukların meyve suları, gazlı içecekler ve fast-food tarzıyla hatalı beslenmeleri. Ayrıca, teknolojinin gelişmesiyle birlikte, çocukların hareketsiz bir yaşam sürmeleri de bir başka önemli faktörü oluşturuyor. Anne veya babanın obez olması da, çocuğun bu hastalığa yakalanma riskini yüzde 80 oranında artırıyor.

Obezite sadece estetik olarak sorun yaratmıyor, aynı zamanda ciddi sağlık sorunlarına da yol açıyor. Dolayısıyla, çocuğun obez olmasını önlemek için bebeklik çağından itibaren önlem almak büyük önem taşıyor.

Hastalıklara davetiye çıkarıyor

Çocuklarda obezitenin korkulan en önemli yönü, ileri yaşlarda diyabete neden olması ve kalp-damar hastalıkları riskini artırması. Obezite ayrıca; yüksek tansiyon, yağlı karaciğer hastalığı, safra taşları, kanser, uyku apnesi, sırt ağrıları depresyon ve daha pek çok hastalığın ortaya çıkmasını tetikliyor. Obez çocuklarda, iskeletin taşıdığı yükün artması nedeniyle, duruş bozuklukları da sık gözleniyor. Diğer yandan, obezlerde hayat süresinin kısaldığı da bilinen bir gerçek.

Temelleri bebeklikte atılıyor

Çocukları obeziteden korumak için, onları bebeklik döneminde anne sütüyle beslemek gerekiyor. Çünkü mamayla beslendiğinde bebeğin ne kadar yiyeceğine ebeveynler karar verirken, bunun aksine emzirmede bebek her zaman makul bir kilo alacak kadar emiyor.

Öte yandan, çocukluk çağında obeziteye yol açan risk etmenlerine karşı alınacak önlemler de büyük önem taşıyor. Çocuklar okulda günlük kalori ihtiyaçlarının yüzde 30’unu alıyor. Anne ve babanın, çocuğun okulda nasıl beslendiğini takip etmesi ve yeme alışkanlığını düzenlemesi gerekiyor.

Bir başka önemli nokta da çocuğu gereğinden fazla meyve suyu tüketmeye teşvik etmemek. Çünkü sağlıklı olsa da meyve suyu, vücutta çok fazla şeker depolanmasına ve kalori alınmasına yol açıyor. Zaten, meyveyi posasıyla yemek çok daha yararlı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Güzellik

Diyet

Anne - Bebek