Obeziteye çocukları tehdit ediyor

Uzmanlar, obezitenin çocuklarda giderek yaygınlaşması sorununa çözüm bulunamaması durumunda ciddi sağlık ve sosyal sorunların ortaya çıkabileceği uyarısında bulundu.

Obezite çocuklarda tansiyon, kalp, şeker gibi hastalıklar ile depresyona yol açıyor.

Özellikle, anneleri çalıştıkları için beslenmelerine yeterince özen gösterilemeyen çocukların, bir de fazla televizyon izlemeleri ya da bilgisayar başından kalkmamalarının obeziteye davetiye çıkardığını belirten başhekim Denizli Devlet Hastanesi Başhekimi ve Çocuk Hastalıkları Uzmanı Ramazan Canural, bu konuda ebeveynleri uyardı.

Obezitenin birçok hastalığın ve sosyal sorunların nedeni olduğunun altını çizen Canural, “Obez çocuklarda normalin üstünde tansiyon ve kalp hastalıkları rastlanıyor. Yine fazla kilolar nedeniyle şeker hastalığında artış, kemik ve eklemlerde baskı sonucu anormal gelişim özellikleri gözlemleniyor.

Obez çocukların fazla kiloları yüzünden psikolojileri bozuluyor. Şişmanlık, düşük benlik saygısı, depresyon, içe kapanma ve sosyal ortamlardan uzaklaşma gibi sorunlara da yol açıyor.

Obezite tedavisinde anne ve babalarla sağlık uzmanlarının çocuklara olumlu yaklaşımı çok önemli.

Düzenli beslenme, fiziksel aktivitelerin arttırılması ve ilaç tedavileri de obeziteyle mücadelede önemli rol oynar” dedi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Güzellik

Diyet

Anne - Bebek