Obezler astıma daha kolay yakalanıyor

İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Tıp Fakültesi’nde 300 astımlı hasta üzerinde yapılan araştırmada, obezlerde (şişmanlarda) astım hastalığı riskinin daha yüksek olduğu tespit edildi.

Kadında daha belirgin

Göğüs Hastalıkları Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ahmet Rasim Küçükusta, 300 astımlı hasta üzerinde gerçekleştirdikleri araştırmada, 7-14 yaşları arasındaki astımlı çocukların yüzde 60’ının, ideal kilolarının üzerinde olduğunu belirlediklerini söyleyerek, şu bilgileri verdi:

“Bu çocukların çok kısa süreler dışında kortizon kullanmamış ve birçoğunun spor yapıyor olması, şişmanlığın astım için bir risk faktörü olabileceğinin kanıtı olarak değerlendirildi.

Araştırmada, erişkinlerde şişmanlıkla astım arasındaki ilişki kadınlarda daha belirgin çıktı. Özellikle, menopoz dönemindeki astımlı kadınların yüzde 70’inin kiloları normal değerlerin üzerinde bulunuyor. Erkeklerde ise astım ve şişmanlık arasında böyle bir ilişki saptanmadı.

Vücut Kitle İndeksi…

Dünyanın çeşitli ülkelerinde son yıllarda gerçekleştirilen birçok araştırma da şişmanlığın astım için çok önemli bir risk faktörü olduğunu ortaya çıkartmıştır. Bu çalışmalarda, vücut kitle indeksi normalden ne kadar fazlaysa, astım görülme ihtimali de o kadar yüksek bulundu.”

Astım, şişmanlarda neden daha fazla görülüyor?

Araştırmacılar, şişmanlarda astımın fazla görülmesini bağladıkları faktörleri de şöyle sıralıyor:

– Göğüs duvarındaki yağlanmanın hava yollarını sıkıştırması.

– Akciğer volümlerinin azalması ve hava yollarının daralmasına bağlı olarak bronş aşırı duyarlılığının artması.

– Hormonlar ve diyetle ilgili faktörler. Şişmanlarda yüksek olan leptin isimli hormonun astım için bir risk oluşturabileceği ileri sürülüyor.

Araştırmalarda elde edilen önemli bir sonuç da, fazla kilolar verildiği zaman astım belirtileri ile ilaç ihtiyacının azalması ve akciğer fonksiyonlarındaki bozuklukların düzelmesidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Güzellik

Diyet

Anne - Bebek