Önemli beslenme ipuçları

Alternatif tıbbın baş tacı soğan, kanserden kalbe kadar her türlü hastalığa deva oluyor. Bu mucize besinin özellikle sarı ve beyaz renkleri çok faydalı. Soğan 6 bin yıldır alternatif tıpta, çok sayıda hastalığın tedavisinde kullanılıyor… Uzmanların da kalp hastalarına önerdiği tek şey “soğan yemek”.

Soğanın, kandaki kolesterol oranını düşürdüğünü söyleyen uzmanlar, “iyi kolesterol” olarak bilinen HDL’yi de yükselttiğini belirtiyorlar. Çiğ soğan, haşlanmış veya kızartılmış soğana oranla HDL’nin yükselmesinde daha etkili oluyor. Ancak haşlanmış soğanın da kalbe bazı yararları var. Haşlanmış soğanın kanı temizlediğini belirten uzmanlar, günde yarım soğan yenilmesini veya soğan suyu içilmesini öneriyorlar.

Tansiyon ve şekere iyi geliyor
Soğanda, kandaki şekeri azaltan maddelerin bulunduğunu ifade eden uzmanlar, soğanın hem tansiyonu, hem de kan şekerini düşürdüğünün tespit edildiğini açıklıyorlar. Yapılan araştırmalar, doğal bir antibiyotik de olan soğanın, kanser üreten hücreleri yok ettiğini ortaya koyuyor.

Ergenlikte protein alın
Araştırmalara göre, ergenlik çağındaki protein ihtiyacının, hayvansal gıdalardan karşılanması gerekiyor. Ergenlikte boy uzaması ve kilo artışı olacağından, bu dönemde alınması gereken günlük kalorinin yüzde 50’sinin karbonhidratlardan, yüzde 30’unun yağlardan, yüzde 20’sinin ise proteinlerden oluşması gerekiyor. Bu dönemde çinko ihtiyacı; kırmızı et, pekmez, peynir, yumurta, mantar ve cevizden karşılanabilir.

Çay deyip geçmeyin
Yapılan araştırmalar, her sabah içilen bir bardak çayın, içinde bulunan “Catechin” maddesi sayesinde, vücutta hücre yıpranmasını engellediğini ortaya çıkardı. Çayın insan vücudu üzerindeki etkilerini inceleyen uzmanlar, şu bilgileri verdiler: “Gönüllü 6 kişiye her sabah birer bardak çay içirdik. Bir hafta sonunda kan ve idrar tahlillerini yaptırdık. Çaydaki ‘Catechin’ maddesinin vücutta antioksidan etki oluşturduğunu tespit ettik. Tiryakiler, sigaranın olumsuz etkisinden korunmak için günde bir bardak çay içmelidir.”

Hamilelikte alkol kullanmayın
Hamilelikte alkol kullanımı, çok ciddi sorunlara neden olabiliyor. “Fetal Alkol Sendromu” denilen hastalıkta, şunlar görülüyor: 8 Doğumdan önce ve sonra saptanan gelişme geriliği. 8 Merkezi sinir sistemi bozuklukları. Bunlar kafanın küçük olması, çocukluk döneminde anormal davranışlar ve zeka geriliği. 8 Yüz anormallikleri. (Küçük ve basık burun, küçük gözler gibi.)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Güzellik

Diyet

Anne - Bebek