Orta yaştaki kadınların sinsi düşmanları

Özellikle orta yaştaki kadınları etkisi altına alan pek çok hastalık var. Bunlarla mücadele edebilmek ve sağlığınızı korumak için her şeyden önce erken teşhisin önemini bilmelisiniz. Sadece kadınlara has pek çok hastalık çevrede kol geziyor. Bunlara karşı erken alınmayan önlemler, ilerde çok daha ciddi sağlık problemlerine yol açıyor.

Özellikle orta yaşın üzerindeki kadınların hastalıklara yakalanma riskleri çok yüksek. Alınacak tedbirleri bilip, buna göre yaşarsanız, kendinizi koruma altına da almış olursunuz. Özellikle vücudunuz size ters giden bir şeyler olduğu sinyalini verir vermez hemen bir doktora görünmeyi sakın ihmal etmeyin. Doktor Murat Taşdemir, en çok rastlanan kadın hastalıkları konusunda bilgi verip, teşhis ve tedavi yöntemleri hakkında aydınlatıyor.

Adet düzensizliği
“Sağlıklı bir kadında adet dönemleri arasında 21-35 gün kadar fark olur. Adet kanaması ise 2-7 gün devam eder. Adet kanamaları dışında gerçekleşen ya da adet kanamasının sınırlarını aşan kanamalar normal değil. Düzensiz kanamaların sebebi, gebelik ya da rahim tümörlerine bağlı olabilir. Ayrıca adet dönemini kontrol eden hormonların düzensiz salınımı da kanamalara yol açabilir. Bu durum, kanamayı durduran ilaçlarla tedavi edilir. Nadir durumlarda cerrahi müdahaleye ihtiyaç duyulur.”

Aşırı tüylenme
“Yüz, göğüs, karın, sırt, kol ve bacakların üst kısmında uzun, kalın ve sert tüyler çıkabilir. Bu durum kozmetik bir problemin yanı sıra hormonal bir düzensizliği de gösterir. Bunun nedeni kandaki erkeklik hormonlarının artması ile açıklanabilir. Erkeklik hormonu ise, menopoz döneminde, genetik olarak, ilaçların yan etkileri, yumurtalıklarda oluşan kistler, yumurtalık tümörleri, böbrek üstü bozuklukları ile artabilir. Tüy dökücü kimyasal maddelerle, epilasyonla tüylerden kurtulunabilir. Özellikle doğum kontrol hapları da sıkça tavsiye edilir.”

Osteoporoz
“Özellikle 30 yaşından sonra, kemiklerde kalsiyum kaybı başlar ve kemikler incelip zayıflar, kolaylıkla kırılır. Menopoza erken giren, vücut ağırlığı düşük olan, egzersiz yapmayan, sigara ve içki içen, kalsiyumdan düşük diyetle beslenen kadınlarda görülür. Menopozdan sonra hemen östrojen tedavisi uygulanırsa kemik kitlesi korunur.”

Yumurtalık kanseri
“Karın ağrısı ve karın şişliği görülür. Adet düzensizliği ve kanama şikayetleri olur. Cerrahi girişim en etkili tedavi yöntemidir. İleriki evrelerde cerrahi tedaviye, radyoterapi ve kemoterapi de eklenir.”

Yumurtalık kistleri
“Kasık ağrısı ve düzensiz adetler en önemli belirtisidir. Çapı 5 cm’den küçük kistler kendiliğinden kaybolur. Bu kistlerin küçülmesini sağlamak için doğum kontrol hapları kullanılır. Kaybolmayan kistler ameliyatla çıkarılır.”

Menopoz
“Ortalama olarak 51 yaş civarı kadınlarda görülür. Yumurtalıklarda yumurta gelişimi ile östrojen üretimin durması ile adetler kesilir ve menopoz başlar. Çeşitli enfeksiyonlar, idrar kaçırma görülür. Sıcak basması, çarpıntı ve terleme de diğer belirtileridir. Panik hali, depresyon, yorgunluk, unutkanlık, uykusuzluk ve cinsel isteksizlik de görülen yakınmalar arasında yer alır. Östrojen (kadınlık hormonu) tamamlama tedavisi ile bu yakınmalardan kurtulunulur.”

Rahim kanseri
“En çok menopoz döneminde ve 61 yaş civarında görülür. Düzensiz kanamalar en önemli bulgulardır. Erken adet görme, geç menopoz, bağışıklık sisteminin bozulması, hiç doğum yapmamış olmak gibi nedenleri bulunur. Erken dönemlerinde rahmin alınması ile tedavi edilirken, sonrasında büyük cerrahi girişimler, hormon tedavisi, kemoterapi ve radyoterapiye ihtiyaç duyulur.”

“Orta yaştaki kadınların sinsi düşmanları” için bir cevap

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Güzellik

Diyet

Anne - Bebek