Orucunuzu bozmadan baş ağrısını yenin

Oruç tutarken açlık kaynaklı baş ağrıları özellikle çalışanları zor durumda bırakabiliyor. Günlerin daha uzun olduğu yaz döneminde oruç, bir takım baş ağrılarının oluşmasına neden olabiliyor. Anadolu Sağlık Merkezi’nden Algoloji Uzmanı Prof.Dr. Ayşen Yücel, orucun yol açtığı baş ağrılarını ilaçsız olarak giderebilmek için bazı pratik yöntemler sıraladı.

Açlık baş ağrısı yapabilir
Ramazan ayında beslenme düzeninin değişmesi, oruç tutanlarda sıklıkla baş ağrısına neden olabiliyor. Özellikle migren gibi kronik ağrısı olan kişilerde oruç tutmak rahatsızlığı tetikleyebiliyor. Dolayısıyla bir migren hastası oruç sırasında ciddi migren ataklarıyla karşılaşabiliyor. Ayrıca, oruç tutarken gerilim baş ağrısına da sık rastlanıyor. Özellikle geceleri sahur nedeniyle uyku düzeninin bozulması sonucu uykusuzluğun yarattığı strese, açlığın da eklenmesi gerilim tipi baş ağrısına zemin hazırlıyor. Kafeinli içeceklere bağımlılığı olan kişiler de, normalde baş ağrısı çekmedikleri halde, bu dönemde baş ağrısı çekebiliyor.

Ofiste baş ağrısını geçirme yolları:
– Açık havaya çıkıp yürüyüş yapın ve derin derin nefes alın.
– Bulunduğunuz ortamda mümkünse kapınızı kapatıp ışığı azaltarak yarım saat kadar uyuyun
– Oturduğunuz yerde kas gevşetici egzersizleri ya da nefes egzersizleri yapın
– İftar ve sahura biraz daha dikkat edin; kesinlikle atlamayın.
– Özellikle gerilim ağrılarında dikkatinizi dağıtma egzersizi yapın. Örneğin, başka bir şeyle uğraşın ya da müzik dinleyin.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Güzellik

Diyet

Anne - Bebek