Parfüm insanın kişiliğini yansıtıyor

Her kadının çantasında mutlaka bir parfüm vardır. Tuvalet masasında ise birkaç tane. Eskiden kendimize ait bir kokumuz olsun isterdik. Günümüzde onlarca çeşit arasından seçim yapıyoruz. Günümüzde mağazaların kozmetik reyonları birbirinden değişik parfüm çeşitleri ile dolu. Bütün ünlü markalar dizilmiş bize bakıyor. Üstelik hepsinin birden fazla çeşidi var. Kısacası seçim yapmak için işimiz zor!

Niye parfüm kullanıyoruz?
Uzmanlara göre bunun tek bir yanıtı var. Aslında bu bütün kozmetik ürünleri için de geçerli; insanlara “Bana bak, beni farket, beni sev” demek istiyoruz. Evde, işte, aşkta, her yerde bunu istiyoruz. Kadın ve erkek farketmiyor, hepimiz istiyoruz.

Yıllardır dünyaca ünlü kozmetik firmalarında danışmanlık yapan Yvette Moretti’ye göre, “Parfüm iç dünyaya ait. İnsanlarda ilk koku alma duygusu doğumda oluşuyor.” Doğum anında duyulan hastane, ev, anne kokusu ve sudan çıkmanın, çoğu insandaki hastane korkusunun temeli olduğunu söylüyor Moretti.

Anne kokusu!
Çocuklukta annenin sesi, onun yanında yapışık sürdürülen sevgi ve güven dolu yaşamdaki annenin kokusu, onun kullandığı koku cinsine karşı şefkat duymanın temelini oluşturuyor. Örneğin anne, Nina Ricci’nin “Air du Temps” isimli kokusunu kullanıyorsa, genç kız olgunlaştığında, aynı familyadan modern bir versiyonu kullanacaktır. Aynı senfoninin “rock’un roll”unu; İnfinity veya Eternity mesela!” diyor Moretti.

Erkek parfümü kullanan kadınların çoğunun ya ennesiyle ilgili problemleri olduğunu ya da kadın kimliğini gizleme kompleksi içinde olduklarını söylüyor.

Baştan çıkarıcı özellik
Parfümlerin ilk olarak, yakılarak çevreye koku veren maddelerden ve kokulu reçinelerden oluştuğu, daha çok dinsel törenlerde kullanıldığı söyleniyor. Kleopatra’nın Antoine’yi baştan çıkarmak için tarçın, süsen çiçeği, safran ve nilüfer çiçeğinin karışımdan oluşan bir parfüm sürdüğü de rivayetler arasında.

Güzel kokmak, karşı cinse karşı kullanılan en önemli silahlardan. Nasıl kokmak gerektiğini bilmek de son derece önemli. Neyse ki, parfüm piyasasındaki hızlı gelişmeler ve titiz çalışmalar, bugün kadın ve erkeklerin kişiliklerine göre parfüm seçmesini sağlayacak kadar zengin. Kişiliğinizi yansıtan, kimliğinize dair ipuçları veren kokular, tene ayrı bir çekicilik kazandırıyor.

Parfümle ilgili notlar
Parfüm kokusu ten türüne, yaşa, saate ve hatta karaktere göre değişiklikler gösterir. Koyu renk bir tene sahip olan kişide etkileyici olan bir koku, açık tenli bir kişide hafif bir koku olarak kendini gösterir.

Parfümle sakın vücut kokularınızı örtmeye çalışmayın. Özellikle terli bir vücutta parfüm kokusu çok dayanılmaz bir hale gelir. Çünkü, terle temas eden parfüm, güzel koku verme özelliğini kaybeder.

Saçlarınıza da kesinlikle parfüm sıkmayın, diye uyarıyor uzmanlar. Bulunduğunuz ortamdaki yemek ve sigara kokuları gibi pek çok kötü kokuyla temas eden parfüm işlevini kaybeder.

Parfüm kokuları
Çiçek kokuları: Daha çok bileşimlerinde kullanılan çiçek kokularını verirler. Bunlar genellikle hafif ve taze kokular olurlar. Özellikle sarışınların tenine çiçek kokuları daha iyi gider.

Baharatlı kokular: İçinde safran, kuru ot, nane gibi çeşitli baharatlar kullanılır. Özellikle sporcular ve kızıllar için ideal kokular sınıfında yer alırlar.

Ağaç kokuları: Sandal ağacı, çınar ağacı, kayın ağacı kokuları egemendir. Özellikle koyu tenlere ve her zaman dikkat çekmeyi sevenlere uyar.

Meyve kokuları: Hem sarışınlar, hem de esmerlere uyar. Baskın olarak limon, portakal, mandalina ve vanilya kokusundan oluşur.

Sıcak parfümler: Esmerlere çok iyi gider. Özellikle abanoz ve misk ağırlıktadır. Gece dışarı çıkarken sıcak parfümler tercih edilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Güzellik

Diyet

Anne - Bebek