Porselen bakışlı yüzler

Yüzünüzde hiçbir leke, iz, sivilce ya da kırışıklık bulunmuyorsa size teninizle uyumlu “porselen” makyajı öneriyoruz. ABD, İtalya, Fransa ve İngiltere’de hızla yaygınlaşan yeni akim, açık tenli olsanız bile bedene kıyasla görece daha koyu olan yüz rengini ten rengi ile ayni tonda buluşturuyor.

Özellikle sinema, sahne ve podyumların tanınan yüzleri bir süreden beri “porselen”. Bir bakıma bedenin en güneş görmeyen bölgeleri ile ayni tonda…

Bazı makyaj uzmanları yeni akıma şiddetle karsı çıkıyor. “Starlara pastel bir ton ve hastalıklı bir yüz ifadesi veren porselen makyajı protesto ediyorum” diyen ünlü İtalyan moda organizatörü Andrea Dipietro Mangieri, kararlı tavır alan grubun başını çekiyor.

Hiddetli tavırlarıyla tanınan İspanyol makyöz Rosanna Guersevera ise “Hiçbir İspanyol kadınının porselen makyaj adı altında sunulan maskaralığı kabul etmeyeceğini” ileri sürüyor. Protesto kuskusuz demokratik bir hak, fakat İspanyol podyumlarına bakıldığında Guersevera’nin tavrına pek aldırış edilmediği gözleniyor.

Türkiye’de bazı starların ilgi gösterdiği porselen makyaj, porselen diş kadar olmasa da oldukça taraftar toplamış durumda. Öte yandan akimin öncülerinden bir İtalyan modacı, “Beraber çalıştığım yıldızlara vermek istediğim bu solgun imaj, onları çok daha çekici kildi” diyerek porselen makyaja anlamlı bir açıklama getiriyor.

Porselen makyaj pürüzsüz ciltler için tavsiye ediliyor. Çünkü herhangi bir “kamuflaj” ya da abartı içermeyen porselen makyaj, cildin rengini açmanın yani sıra hatları çok daha belirgin kılıyor.

Prada, Anna Sui, Helmut Lang gibi moda kuruluşları tarafından tercih edilen porselen makyaj, Sophie Ellis-Bextor, Andrea Corr, Winona Ryder basta olmak üzere birçok ünlünün gözde makyaj türü.

Bir dönem porselen makyajı çok kullanan Madonna ise, bazı özel sahne performansları için denediği porselen makyajı bir süre sonra günlük hayatına da taşıdığını, fakat daha sonra sıkılarak farklı türlere yöneldiğini belirtiyor. Kimi kadınlar ise porselen makyajı pürüzsüz ciltlerini daha ön plana çıkarmak için benimsiyor.

Güzellik ve farklılık adına hemcinslerinden üstün herhangi bir özelliklerini üstüne basa basa kullanmaktan çekinmeyen bazı iddialı kadınlar ise, eğer ciltleri pürüzsüzse porselen makyajdan başka bir alana geçmiyor. “Pastel” dolaşmak pahasına olsa da…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Güzellik

Diyet

Anne - Bebek