Romatizmaya bitkisel çözüm

Romatizma özellikle nemli bölgelerde yaşayan insanlar için büyük bir problem taşımaktadır. Romatizmal hastalıkları evinizde, ilaç kullanmadan, bitkisel yöntemlerle çözebilirsiniz. Aynı zamanda bir çok sağlık probleminin çözümü olarak kullanılan papatyaların faydalarını uzmanlar açıklıyor.

Yatıştırıcı, tonik ya da boğaz ağrıları antiseptiği olarak, yaş veya kurumuş çiçeklerinden hazırlanan infüzyon olarak uygulanan, günde birkaç kez de içilebilen papatya, uykusuzluğa ve cilltteki aknelere de iyi geliyor. Uzmanlar, bu çiçeğin diğer etkilerini şöyle sıralıyor:

Akne durumunda bu infüzyonla yüz yıkanıp kurulanırsa cildi temizler.

Romatizma ağrılarına karşı, zeytinyağında 10-15 gün kadar bekletilen çiçekleriyle elde edilen özü ağrılı yerlere uygulanır.

Saçlara çok yararlı olan bir banyo suyu hazırlamak üzere çiçekleri suda kaynatılır. Bu banyo suyuna daldırılan tarakla saçlar taranır.

İştah artırıcı, yatıştırıcı; mide ve bağırsak gazları ile safrayı döktürücü, idrarı artırıcıdır. Bu etkilerinden yararlanılmak üzere iki-üç tutam taze veya kurumuş çiçekleriyle hazırlanan infüzyon günde bir-iki kez içilebilir.

Yaraları iyileştirici olarak aynı dekoksiyon yaralara dıştan kompres olarak uygulanır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Güzellik

Diyet

Anne - Bebek