Panik atak nasıl anlaşılır?

Son zamanlarda çoğu kimsede görülen ve günlük yaşamı olumsuz etkileyen psikolojik rahatsızlıkların başında gelen panik atak nasıl anlaşılır?

Kahve depresyon riskini azaltıyor

Kahvenin içinde bulunan kafein vasıtasıyla dikkati ve uyanıklığı artırdığı ve depresyon riskini de ciddi oranda düşürdüğü tespit edildi.

Panik atak belirtileri

Beklenmedik bir anda yoğun kaygı, bunaltı, korku karışımı bir nöbet şeklinde ortaya çıkan panik atak belirtileri itibariyle de detaylı olarak incelenmelidir.

Panik atak

Panik atak, hiç beklenmedik zamanlarda ve yer mefhumu gözetmeksizin herhangi bir yerde ortaya çıkan kaygı ve korku nöbetleridir.

Tükenmişlik sendromu

Tükenmişlik sendromu, stresli ortamlar, yoğun çalışma temposu ve elektromanyetik dalgalar gibi birçok nedeni olan yaşam enerjisinin tükenme halidir.

En etkili şizofreni tedavisi

Şizofreni hastalığının tedavisi için uygulanacak yöntemlerin içinde, şizofreninin tekrar nüks etmesi bakımından en etkili yöntemin ilaç ile şizofreni tedavisi olduğu tespit edildi.

Fobik bozukluk

Dünyada bulunan nesne ve durum sayısı kadar fobi çeşidinin olabileceği düşünüldüğünde dünyada en sık görülen psikiyatrik hastalığın fobi olduğunu söylemek zor olmasa gerek.

Vücut dismorfik bozukluğu

Vücut dismorfik bozukluğunda kişi görünüşünde başkalarına göre normal ama kendisine göre kusurlu, çirkin, bozuk olarak algıladıkları vücut alanları ile sürekli takıntılı bir şekilde meşguldür.

Uyku bozuklukları depresyona sokuyor

Uyku bozukluklarının kişilik değişikliklerine yol açabileceği ve uykusuzluk gibi sorunlar yaşayanların depresyona yakalanma ihtimalinin yüksek olduğu belirtiliyor.

Sonbahar depresyonunun belirtileri

Sonbahar depresyonunun belirtileri

Tatil mevsimi yazın sona ermesiyle tabiatta meydana gelen değişiklikler insanlara da yansıyor. Bu değişikliklerin bir sonucu olarak da sonbahar depresyonu ortaya çıkıyor. İşte uzmanların gözüyle sonbahar depresyonunun belirtileri ve alınabilecek önlemler...

İntiharı önlemek mümkün mü?

İntiharı önlemek mümkün mü?

İntiharın risk faktörlerinin olduğu kadar intihardan korunmak için koruyucu faktörlerin de olduğunu söyleyen uzmanlar, her zaman olmasa bile çoğu durumlarda intihar eyleminin önlenebileceğini belirtiyor.

Elektroşok tedavisi (EKT) nedir?

Elektroşok tedavisi (EKT) nedir?

Kısaca EKT olarak bilinen Elektroşok tedavisi modern psikiyatrinin en etkili tedavi biçimlerindendir. Önceleri değişik kimyasal maddeler, hipoglisemik komalar (insulin ile) ve epileptik ajanlar ile hastaların konvulziyon geçirerek tedavi edilmesi denenmiş ve bir parça başarılı olunmuştur.

Düşünce gücünüzü nasıl kontrol edebilirsiniz?

- Olumlu düşünmek için gayret gösterin.
- Geçmişte derslerden aldığınız iyi notları, yaptığınız iyi şeyleri aklınıza getirin.
- Sınavı da daima olumlu yönde hayal edin. Sınava giriyorsunuz, soruları doğru olarak cevaplıyorsunuz, sınav bitiyor ve ailenize bu güzel haberi veriyorsunuz.
- Nefes egzersizleri yapın. Doğru, derin nefes alma sayesinde, beyne daha fazla oksijen gider ve daha iyi düşünme sistemi sağlar...

Erişkinlerde kişilik bozuklukları

Derin olarak yerleşmiş olan, sosyal kalıplara uymayan, yaygın, ısrarlı, uyumsuz davranış örüntüsüdür. Genelde yaşamın çeşitli dönemlerinde uzun süreli zorlukların etkisiyle olur. Kendilerini karşısındakinin yerine koymakta zorlanırlar. Görülme sıklığı % 6-9 oranındadır.

Antisosyal kişilik bozukluğu

Antisosyal kişilik bozukluğu; bireyin başkalarının haklarına ve kurallarına sürekli olarak saygısızlık etmesi, saldırıda bulunması ve buna bağlı olarak gelişen davranışlara verilen isimdir. Antisosyal kişilik bozukluğu, genellikle erkekler arasında daha sık bir şekilde görülür.