Ruhunuz dinlensin ama egzersiz şart

Her insan sağlıklı olmak ister fakat sağlık konusu düşünüldüğü kadar basit olarak ele alınmamalıdır. Sağlık, sadece fiziksel sağlıktan ibaret olmamalı; kişiler ruh sağlıklarını da bedensel sağlıklarına paralel olarak zinde tutmalıdırlar. Çünkü ruh sağlığımız yerinde olmadığı takdirde fiziksel olarak kendimizi iyi hissetmemiz pek de mümkün değildir.

Uzmanlar ruh sağlığını zinde tutabilmek adına egzersiz yapılmasını ve bu egzersizlerin bir düzen içerisinde sürdürülmesinin gerekliliğini her geçen gün daha yüksek sesle ifade ediyorlar.Fakat doğru zamanda doğru egzersiz yapmanın gerekliliği çok daha önemli de diyebiliriz. Çünkü bilinçli olarak yapılmayan ve zamansız uygulanan egzersizler, vücut sağlığımıza olduğu gibi ruh sağlığımıza da zarar verebilir.

Öncelikle yapmamız gereken tüm ön yargılardan sıyrılmamız ve yapacağımız egzersizlerin ruh sağlığımıza dolaylı da olsa bir faydası olacağına inanmamız olmalıdır. Sağlıklı bir insan, önce ruh sağlığını düzenlemelidir.

Beynimizi Rahatlatmak İçin Thai Chai

Pilates ya da yoga gibi sakinleşmemizi sağlayacak ve bizi bir noktaya odaklayacak egzersizlerden birisi olan thai chai, beynimizi rahatlamak açısından bire bir gelecektir. Beyin sağlığı, tüm vücudu etkileyecek olduğu için rahatlamaya başımızdan başlayacağız.

Aykalarımız yüzeye paralel olacak şekilde ve yeri kavrayacak biçimde konum alalım ve nefes alış verişlerimizi kontrol edelim. Diğer düşüncelerden kurtulmak, beynimizi sadece nefes alış verişimizi odaklayacaktır, bu da beynin yavaşlamasını ve daha zinde olmasını sağlayacaktır. Günde 20 dakika kadar kısa bir süre ile her yeni güne daha zinde bir halde merhaba diyebiliriz…

Dinlenmek, tüm endişelerimizden kendimizi arındırmak ve daha rahat bir uykuya sahip olmak için ise yine plates, yoga gibi egzersizler yapabilir ya da egzersiz niteliğinde yürüşler ve jogging koşuları yapabiliriz. Fakat unutmayın sağlıklı bir vücut için, düzenli egzersiz şart…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Güzellik

Diyet

Anne - Bebek