Rüya hafızayı güçlendiriyor

Kurulan uyku laboratuvarlarında insanlar üzerinde yapılan araştırmalar, kâbusların gerçek hayattaki dertlerle nasıl baş edileceğini gösterdiğini, rüyaların hafızayı güçlendirdiğini ortaya çıkardı.

Uluslararası bilim ve teknoloji dergisi NewScientist, son sayısında insanoğlunun yüzyıllardır gizemini çözmeye çalıştığı rüyaları mercek altına aldı.

Dünyanın dört yanındaki bilim insanları, kurdukları uyku laboratuvarlarında insanların neden rüya gördüklerini ve rüyaların amacını araştırıyorlar. Bilim insanları, rüyaların hatıraları güçlendirmeye yaradığı konusunda hemfikirler.

Deneyimleri birleştirir

ABD’de bulunan Harvard Tıp Fakültesi’nden Robert Stickgold, “Uykunun son evresi olan REM evresinde görünen rüyalar, hafızaların beyinde depolanışını organize eder, kişinin yeni deneyimleri eskileri ile karşılaştırmasını ve birleştirmesini sağlar” diyor.

Almanya’daki Lübeck Üniversitesi’nden Jan Born ve Susanne Diekelmann da rüyaların hafızayı güçlendirdiğinde hem fikirken, sadece rüyaların evresinde farklı düşünüyor.

Kötü anıları törpüler

Makeleye göre rüyalar, travmatik anıları olan kişilerin bunlarla baş etmesini de kolaylaştırıyor. ABD’deki California Üniversitesi’nden Matt Walker, rüyaların kötü hafızaları güçlendirerek, bunlardan ders çıkarmamızı sağladığını, kötü anıların duygusal köşelerini törpülediğini de belirtiyor.

Finlandiya’dan Antii Revonsuo de kâbusların gerçek hayattaki dertlerle nasıl baş edileceğine gösterdiğini vurguluyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Güzellik

Diyet

Anne - Bebek