Saç dökülmesi ruh sağlığını etkiliyor

En sık rastlanan rahatsızlıklardan biri olan saç dökülmeleri, görünüm olarak kişiye rahatsızlık verdiği gibi, psikolojisinin de önemli ölçüde bozulmasına yol açıyor.

Toplumda ‘erkek tipi saç dökülmesi’ (androjenik alopesi) ve semptomatik (dönemsel) saç dökülmeleri en sık görülen saç dökülmeleri arasında bulunuyor.

Dermotoloji Uzmanı Dr. Ayşe Özboya, erkek tipi saç dökülmesinin şakaklardan başlayıp tepeye doğru ilerlediğini belirterek, “Bu tür saç dökülmeleri erkeklerde simetrik olarak gelişir ve saç sayısında azalma, incelme, kısalma şeklinde kendisini gösterir.

Kadınlarda ise genelde saçların cılızlaşması, seyrelmesi şeklinde bulgu verir. Erkeklerin yüzde 70’inde rastladığımız bu dökülme, kadınların yüzde 10’unda karşımıza çıkmaktadır” diyor.

Saç dökülmesi nasıl tedavi edilmelidir?

Saç dökülmesinin tedavisinde, hastaların uzun süreli izlenmeleri olumlu sonuç veriyor. Özellikle Minoxidil içeren saç spreyleri veya Finasterid içeren tabletler, saç dökülmesinin önüne geçebiliyor.

İlaçlar düzgün olarak kullanıldığında ve destekleyici tedavi ile zenginleştirildiğinde, etkinlik artmakta ve öncelikle saç dökülmesi durabilmektedir. Hatta bir miktar saç çıkışı da sağlanabilir. Bu tür tedavilerde, ilaçlar etkinliklerini, uzun sürede ve dikkatli kullanımla göstermektedirler.

Vejetaryenlik saçlara zararlı

Semptomatik (dönemsel) dökülmeler, kadın ve erkeklerde eş sıklıkta görülüyor. Doğum yapan kadınlarda, tiroit bezinin çalışma bozukluklarında, ciddi sistemik hastalıklarda (zatürree, kan kaybı, böbrek hastalıkları), büyük üzüntüler ve korkulardan sonra, dönemsel dökülmeler meydana gelebiliyor. Bu tarz dökülmeler, 3-5 ay kadar sürebiliyor. Vitamin ve mineral eksiklikleri, vejetaryenlik ve emilim bozuklukları da saç dökülmelerini hızlandırıyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Güzellik

Diyet

Anne - Bebek