Saç nakli erkeğin güvenini artırıyor

Saç dökülmesi sonucu oluşan kelliğin erkeklerde depresyona varacak düzeyde psikolojik sorunlara neden olabileceği belirtiliyor.

Erkeklerin en büyük kâbuslarından olan saç dökülmesi ve kellik, kişiyi sadece daha yaşlı göstermekle kalmıyor aynı zamanda sonu depresyona varan psikolojik sorunların ve güvensizliklerin de kaynağı olarak görülüyor. Erkeklerce sıkça başvurulan saç nakli ise mükemmel sayılabilecek sonuçlar veriyor.

Dr. Melike Külahçı, saç nakline geçmeden önce sorunun neden kaynaklandığının ortaya çıkarılması gerektiğini söylüyor.

Saç dökülmesi, doğal saç yenilenme sürecinin bir parçası olarak değerlendiriliyor. Kişinin günde 100 civarında saç teli dökmesi normal kabul ediliyor ve yenilenme kaynaklı dökülmeyi patolojik olandan ayırt etmek çok önemli görülüyor.

Dr. Külahçı, “Patolojik dökülme, saçlı derinin tamamen çıplaklaşmasına yol açan dökülme olarak tanımlanıyor” diyor ve bu durumun sayısız nedeninin olduğunu dile getiriyor.

Dökülme şakaklardan başlıyor

Saç seyrelmesine hem erkeklerde hem de kadınlarda rastlanmakla birlikte, erkeklerde daha çok androgenetik dökülme gözlemleniyor. Uluslararası Saç Cerrahisi Derneği’nin (ISHRS) araştırmasına göre; saç dökülmesi sadece ABD’de yaklaşık 35 milyon erkeği etkiliyor. 35 yaşından itibaren erkeklerin yüzde 40’ı, 60 yaşından sonra ise yüzde 65’i saç dökülmesi problemi yaşıyor. Erkek tipi saç dökülmesi aynı zamanda androgenetik saç dökülmesi olarak da biliniyor.

Genetik nedenli saç dökülmesi, bütün dünyada hem erkeklerde hem de kadınlarda görülen en yaygın saç kaybı biçimi olarak dikkat çekiyor.

“Saç kökleri, genetik kodlarını anne karnında alıyor” diyen Dr. Külahçı, saç dökülme genlerinin bazı saç köklerini erkeklik hormonuna karşı duyarlı hale getirdiğini ve duyarlı kökün androjen hormonuna maruz kalmasının faaliyeti durdurduğunu söylüyor. Bunun sonucunda, saçlı deride önce seyrelme sonra da kalıcı saçsızlık başlıyor.

Kadınlarda saçın genelini ilgilendiren değişiklikler zayıflama ve seyrelme şeklinde ortaya çıkarken, erkeklerde dökülme genelde şakaklardan başlıyor ve tepeye doğru ilerliyor.

Çim adamlar artık mazide kaldı

Türk erkekleri saç dökülmesiyle, ilk olarak 20-24 yaşlarında tanışıyor, dökülmede ikinci yoğun dönem ise 30-34 yaş arasında meydana geliyor. Dünyada 40 yıldan uzun süredir uygulanan saç nakli, diğer tedavilerden farklı olarak hastaya hiçbir zaman dökülmeyecek gerçek saçlar kazandırıyor.

Uygulama, ense bölgesinde 2 kulak arasında bulunan alandaki, normal ve genetik olarak dökülmemeye kodlanmış saç köklerine sahip her sağlıklı kişiye yapılabiliyor. Halk arasında, ‘bebek başı’ ya da ‘çim adam’ olarak adlandırılan vakaları ortadan kaldırmak için günümüzde düzeltici cerrahi uygulamalar gerçekleştirildiğini belirten Dr. Külahçı, “Bu gelişmeler ışığında çim adamların mazide kaldığını söylemek mümkündür” diye konuşuyor.

Günümüzde saç cerrahisinde en çok tercih edilen ve uygulanan yöntem olan ‘foliküler ünite nakli’ ile cildin yapısına bağlı olarak santimetrekareye 90-120 saç yerleştirmek mümkün olabiliyor.

Dr. Külahçı, bu sıklıktaki saç yerleştirmelerin dünyanın sayılı merkezlerinde yapılabildiğine dikkat çekiyor. Saç naklinde amacın en doğal görünümün elde edilmesi ve saçların bu görünümde uzaması olduğu vurgulanıyor. Uluslararası Saç Cerrahisi Derneği’nin yaptığı 2010 Yılı Tüketici Araştırması, foliküler ünite nakli ile saç nakli geçiren hastaların, saç nakli yaptırmamış hastalarla karşılaştırıldıklarında, ayırt edilemediklerini gözler önüne seriyor.

Nakledilen saç canlı kabul ediliyor

Canlı saç foliküllerinin nakledildiği çağdaş cerrahi yöntemlerinde, nakledilen saç kişinin kendisine ait, büyümekte olan ve canlı olarak tarif ediliyor. Dr. Külahçı, bu konudaki düşüncelerini, “Saç nakli saç dökülmesini engellemez. Buna karşın nakil yapılan bölgedeki saçlar hiçbir zaman dökülmez.” diyerek dile getiriyor

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Güzellik

Diyet

Anne - Bebek