Sağlıklı beslenme bir yaşam biçimidir

Uzmanlar, sağlıklı ve dengeli beslenmenin en doğru yolunun yaşam biçimini değiştirmekten geçtiğini söylüyor. Yaklaşmakta olan yaz günleri pek çok kişiyi ‘kilo verme’ düşüncesine itiyor.

Etiler Memorial Polikliniği İç Hastalıkları Bölümü’nden Uz. Dr. Murat Görgülü, kilo verirken yapılan hatalardan uzaklaşmak için; dengeli ve sağlıklı beslenmenin bir yaşam biçimi olarak benimsenmesinin en doğru yöntem olduğunu belirtiyor. Sağlıklı ve dengeli beslenmek için öncelikle bazı prensipler geliştirerek, bunlardan ödün vermemeye çalışmamız gerekiyor. İşte dikkat edilmesi gereken bazı noktalar:

– Alınan besinlerin içerik ve oranları fizyolojik olmalı,
– Alınan enerji miktarına dikkat edilmeli,
– Öğünler sık ve az olarak alınmalı,
– Protein ve karbonhidrat oranlarına dikkat edilmeli,
– Yağ sınırlamasına önem vermeli,
– Taze meyve ve sebze tüketimi artırılmalı,
– Enerji kaynağı olarak dengeli tahıl ürünleri tüketilmeli,
– Şeker ve tatlı tüketimi azaltılmalı,
– Su ve sıvı besin alımına dikkat edilmeli,
– Besinler, uygun saklanmalı ve uygun pişirilmeli,
– Düzenli egzersiz yapılmalı.

Beslenmede fizyolojik besin piramidine mümkün olduğunca uymak önemli bir nokta. Sağlıklı beslenmede, diyabetik durumda ve diğer metabolik rahatsızlıklarda besin içeriğinin yüzde 50-60 kadarının karbonhidratlardan alınması öneriliyor. Günlük kalori gereksiniminin yüzde 15 kadarı da proteinlerden giderilmeli. İnsan vücudunda birçok yapının temel taşı olan protein; et, balık, tavuk, yumurta ve baklagillerden sağlanabiliyor. Geri kalan kalori ihtiyacı da yağlardan karşılanmalıdır. Ancak bunun içinde doymuş katı yağ oranının mümkün olduğunca az olması gerekiyor. Sıvı yağlar E vitamini ve içerdikleri Omega 3 ve 6 yağları için de öncelikle tercih ediliyor.

Sağlıklı bir beslenmede, öğünler uygun içerikte sık sık, az az alınmalıdır. Üç ana öğün yerine altı kez ufak öğün tercih edilmeli, besinler iyice çiğnenerek ve yavaş yavaş yenmelidir.

Besin maddelerinin tazeliklerini, lezzetini korumak için saklama ve pişirme tekniklerine dikkat etmek gerekiyor. Uygun pişirilmeyen besinlerin vitamin ve protein değerleri de azalıyor.

Düzenli egzersiz de sağlıklı beslenmenin tamamlayıcısı durumunda. Özellikle yürüyüş, yüzme, bisiklete binme gibi egzersizler hem enerji harcamayı, hem de vücudun direnç kazanmasını sağlıyor ve düzenli ve sağlıklı kilo verilmesine yardımcı oluyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Güzellik

Diyet

Anne - Bebek