Sağlıklı beslenme ipuçları

Kolestrol seviyesinde meydana gelen istenmeyen değişiklikler kalp hastalıklarından obeziteye kadar birçok sağlık sorununa davetiye çıkarıyor. İşte sağlıklı bir kalp ve hastalıksız bir vücut için dikkate alınması gereken beslenme ipuçları…

– Etlerin görünür yağlarını temizleyin. Tavuk ve balığın derisini yemekten kaçının.

– Yemeklerinizde tuz yerine taze doğal otları ve baharatları kullanmaya çalışın.

– Ayçiçek, mısırözü, zeytinyağı gibi bitkisel sıvı yağlarda ve margarinlerde bulunan doymamış yağlar, kandaki kolesterolü düşürür. Beslenmenizde tereyağı yerine sıvı yağları ve doymamış yağlar açısından zengin margarinleri tercih edin. Çünkü, tereyağı kolesterol içerir, margarinler ise içermez.

– Yarım yağlı veya yağsız süt ve süt ürünleri kullanın.

– Yemeğe salata ya da deniz ürünleri gibi iştah açıcılar ya da sebzeli ve az yağlı, sıcak bir çorba ile başlayabilirsiniz.

– İçecek olarak su, soda, taze meyve suyu ya da düşük kalorili içecekler tercih edin.

– Porsiyonları mümkün olduğunca küçük tutun, az ve sık beslenin.

– Ekmek olarak kepekli buğday ekmeğini tercih edin. Çünkü kepek bağırsakların daha düzenli çalışmasına yardımcı olur.

– Hamburger, sosis, çörek ve çerez gibi hazır yiyecekleri seçerken içerdikleri görünmeyen yağlara, kolesterol ve kalori miktarına dikkat edin.

– Tereyağı ve katı yağlardan kaçının. Çünkü bu yağlar, kan kolesterolünü yükselten doymuş yağları yüksek miktarda içerir. Sıvı yağları ve doymamış yağ oranı yüksek margarinleri tercih edin.

– Sebze, meyve ve tahıl ürünlerinin sağlıklı beslenme için vazgeçilmez olduğunu unutmayın.

– Kırmızı et, salam ve sosis gibi et ürünleri yerine, yağsız tavuk eti ve balığı tercih edin.

– Yüksek düzeyde kolesterol içeren karaciğer, böbrek, yürek, dalak gibi sakatatı ve karides, kalamar gibi deniz ürünlerini daha az tüketmeye özen gösterin.

– Tuzun yüksek tansiyona yol açtığını asla unutmayın. Yemeklerinizde tuz yerine taze doğal otlar ve baharat kullanmaya özen gösterin.

– Karşılaştığınız zor durumlarda strese yenik düşmeyin. Böylece hem kalbinizi korumuş olursunuz hem de hayattan daha fazla zevk alırsınız.

– Bütün enerjinizi ve iradenizi sigarayı bırakmak için toplayın ve kesinlikle sigarayı bırakın. Bunu gerçekleştirdiğinizde kendinizle övüneceksiniz.

– Aktif bir yaşam sürün. Haftada en az iki kere düzenli egzersiz yapmanın vücudunuzu ve ruhunuzu formda tutacağını unutmayın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Güzellik

Diyet

Anne - Bebek