Sağlıklı beslenmenin altın kuralları

Enfeksiyon ve salgınların giderek artış gösterdiği günümüzde sağlıklı beslenmek birçok hastalığın önünü kesmek ve böylece doğal tedavi uygulamak mümkün. Fakat beslenmenin etkili olabilmesi ve sağlıklı yaşama destek olabilmesi için bazı altın kurallara da uymak gerekiyor.

Birçok hastalığın nedenini oluşturan düzensiz beslenme, aşırı kilo gibi durumlar aslında bazı sağlık kurallarına uymakla önlenebilir. Uzmanlar, sağlıklı beslenme için hayvansal kaynaklı besinler yerine temel olarak çeşitli bitkisel kaynaklı besinlerin tercih edilmesinin önemini vurguluyor.

Tahıl tüketimi önemli

Günde bir kaç kez tahıl grubu besinlerin (ekmek, makarna, pirinç, patates) tüketilmesi gerekiyor. Yine günde birkaç kez bölgesel olarak bulunabilen çeşitli taze sebze ve meyveleri tüketmeye özen gösterilmelidir.

Günlük alınan yağ miktarı sınırlı tutulmalıdır. Yağlardan elde edilen enerjinin oranı yüzde 30’u geçmemeli ve doymuş yağlar yerine doymamış yağlar tercih edilmelidir. Tereyağı ve katı yağlardan vazgeçip ayçiçeği yağı, mısırözü yağı, soya yağı, fındık yağı veya zeytinyağı kullanılmalıdır.

Süt ürünleri

Yağlı kırmızı etler ve kırmızı et ürünleri yerine kurubaklagiller, balık, tavuk ve yağsız etler tercih edilmelidir. Bol miktarda süt ve süt ürünleri kullanılmalıdır. Ancak bunlar az yağlı ve az tuzlu olmalıdır.

Unutulmamalıdır ki, et ve et ürünlerinden alınacak protein, süt ürünleri ve baklagiller ile rahatlıkla karşılanabilir. Bu gıdalarla protein almakla kalmaz, kırmızı etin damarlarda yaratacağı hasarı da önlemiş olursunuz.

Seçilen besinler düşük şekerli olmalı, basit karbonhidratlar ya da basit şekerler (çay şekeri) yerine kompleks karbonhidratlar (tahıllar, baklagiller) yeğlenmeli, şekerli içecekler ve tatlıların tüketim sıklığı sınırlandırılmalıdır.

Az tuzlu diyet tercih edilmelidir. Günlük toplam tuz tüketimi bir tatlı kaşığını geçmemeli, tuz çok fazla alınmamalı ve bütün bunların yanı sıra beslenme fiziksel aktiviteyle de desteklenmelidir. Çünkü tuz, organizmaya neredeyse hiçbir katkı sağlamayan bir mineraldir. Özellikle tansiyon problemi olanlar için sadece zarar kaynağıdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Güzellik

Diyet

Anne - Bebek