Sağlıklı beslenmenin kuralları

Sağlığına ve formuna dikkat edenlerin en büyük sorunlarından olan beslenme sorunsalını uzmanların önerdiği sağlıklı beslenmenin kuralları ile çözebilirsiniz.

Sağlıklı beslenmenin kuralları nelerdir?

“Hangi besinleri tüketmeli, hangi gıdalardan uzak durulmalı, diyetteyken neler yememeli?” gibi hem sağlığımızı hem de kilomuzu, dolayısıyla da güzelliğimizi ilgilendiren sorular her zaman kafamızı karıştırmıştır.

Uzamanlar, sağlıklı beslenme konusunda sorunlarla karşılaşmak istemeyenler için hazır gıdalardan uzak durmayı ve mutlaka her öğünde sebze – meyve tüketimini artırmayı tavsiye ediyor.

Diyet kırıcı hazır gıdalar

Diyet yaparken tükettiğiniz meyve suları ve hazır gıdalar da aslında daha çok kilo alımına ve sağlıksız beslenmeye yol açıyor.

İçeriğinde yüklü miktarda şeker bulunan meyve suları ve trans yağ içeren pek çok sağlıksız atıştırmalık bunlara en büyük örnek. Peki, daha sağlıklı yemek ve fit kalmak için neler yapmak gerekiyor? İşte bütün bu soruların yanıtları…

Sağlıklı beslenmenin 7 altın kuralı

– Her gün 3 ana ve 3 ara öğün mutlaka yiyin.

– Porsiyonlarınızı küçük tutun.

– Her sabah mutlaka kahvaltı yapın.

– Günlük öğünlerinizde sağlıklı yağlar tüketin.

– Karnınız çok acıktığında, fındık, ceviz ve kuru meyveler gibi sağlıklı atıştırmalıklar tüketin.

– Günde 2.5 litre su için.

– Öğle aralarında dışarıdan yemek söylemek yerine, ofisinize evde hazırladığınız sağlıklı yemeklerden getirin. Kepek ekmeğine yapılmış tavuklu ve bol yeşillikli bir sandviç öğle yemeğini sağlıklı geçirmenize yardımcı olur.

Sağlıklı beslenme düşmanları

Sağlığını korumak için beslenmesine özen gösterenlerin yapmaması gereken bir dizi şey de tespit edildi. İşte sağlıklı beslenme düşmanı olan ve yapılmaması gerekenler…

– Beyaz un ve şeker tüketimini hayatınızdan çıkarın.

– Koruyucu ve renklendirici içeren hazır gıdalar tüketmeyin.

– Yapay tatlandırıcıları kullanmayın.

– Trans yağlardan uzak durun.

– Kola ve hazır meyve suları gibi şeker oranı yüksek içecekler tüketmeyin. Meyve sularınızı evde kendiniz taze meyvelerden hazırlayın.

– Alkol tüketimini en aza indirin. Uzmanlar, bir bardak alkol tükettiğinizde, bir bardak yağ içmiş gibi olursunuz, diyor.

– Öğünlerinizde büyük porsiyonlardan kaçının.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Güzellik

Diyet

Anne - Bebek