Sağlıklı ve uzun yaşamak için elma tüketin

Uzmanlar, severek yediğimiz elmanın yüksek ateş ve iltihaplı hastalıklar gibi pek çok sağlık sorununa iyi geldiğini, pek çok organımız üzerinde olumlu etkileri bulunduğunu belirtip vücut sağlığı için elma tüketimini ihmal etmeme tavsiyesinde bulunuyor.

Dünyada yaklaşık 6 bin 500 türü bulunan elmanın, sağlıklı yaşamak için çok önemli bir meyve olduğu bildirildi.

TiGEM (Tarım işletmeleri Genel Müdürlüğü) Yayın ve Halkla ilişkiler Şube Müdürü Nabi Yıldız, elmanın bileşiminde yüzde 85 su, yüzde 12 şeker, pektin, organik asitler, soda, fosfor ve tanen ile A, B1, B2, C, E ve PP vitaminleri bulunduğunu belirterek, bu meyvenin, içerdiği organik asitler, soda ve fosfor yardımı ile beyin, karaciğer ve mideyi olumlu etkilediğini kaydetti.

Rahatlatıcı etkisi var

Çiğ elma kabuğu yendiğinde vücuttaki ürik asidin azalabileceğini ifade eden Yıldız, pişmiş elma ile yapılan kompreslerin yumuşatıcı ve rahatlatıcı olduğunu, kabızlığı giderdiğini söyledi.

Yıldız, taze elma suyu ile yıkanan kırışık ve pörsük derinin canlılık ve tazelik kazandığını vurgulayarak, elma suyunun, deri döküntülerine, gut, böbrek, karaciğer rahatsızlıklarına, damar sertliği, egzamaya ve romatizma hastalıklarına karşı da başarıyla kullanılabileceğini bildirdi.

Soğuk algınlığına karşı

Elma suyunun ayıca, soğuk algınlığına, öksürüğe, ses kısıklığına, yüksek ateşe ve iltihaplı hastalıklara karşı iyi geldiğini belirten Yıldız, ‘Elma suyu, sindirim sistemini uyarır ve mide mukozasını güçlendirir. Yatmadan önce yenilen bir elma rahat uyumaya yardımcı olur’ dedi.

Nabi Yıldız, yemekten önce elma rendelenip rengi koyulaştırıldıktan sonra yenildiğinde sindirim yetersizliğine karşı iyi geldiğini ifade ederek, ham elma rendesinin ishale karşı başarılı şekilde kullanılabildiğini, elma kürünün de gut, böbrek ve mesane hastalıklarıyla hemoroide iyi geldiğini kaydetti.

Elma sirkesi de yararlı

Elma sirkesinin de doğal bir hayat iksiri olduğunu vurgulayan Yıldız, en etkili kullanım biçiminin, çiçek balı ile karıştırılarak elde edilen olduğunu söyledi.

1 bardak su, 1 tatlı kaşığı elma sirkesi ve 1 tatlı kaşığı çiçek balının iyice karıştırılarak, devamlı aç karnına küçük yudumlarla içilmesinin, vücudun bağışıklık sistemini güçlendirdiğini anlatan Yıldız, sirkenin içerdiği yüksek orandaki potasyum sayesinde kalp kasları dâhil olmak üzere tüm kas yapısının da güçlendiğini bildirdi.

Sirke-bal kokteyli sayesinde, sık sık grip, soğuk algınlığı veya üst solunum yolları iltihabına yakalanan kişilerin bağışıklık sistemlerinin güçlendiğini belirten Nabi Yıldız, elma sirkesi-bal kokteyli sürekli içilirse ve salatalarda elma sirkesi kullanılırsa, yüksek kolesterolü düşürdüğünü kaydetti.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Güzellik

Diyet

Anne - Bebek