Sarı nokta hastalığı

Sarı nokta hastalığı

70 yaş üstü nüfusun, yaklaşık 1/3’ünü etkileyen ve görmeyi birkaç metreden parmak sayma seviyesine kadar düşüren bir rahatsızlıktır. Her ne kadar, tamamen körlük yapmasa da görme, yasal olarak körlük sayılabilir bir seviyeye iner ve hastalar baktığı noktayı göremez hale gelir, yani karşısında duran bir şahsın yüzünü göremez ama kolunu bacağını görebilir.

Bu tür hastalar tek başına sokağa pek çıkamaz. Evde kendi işlerini görebilirler ama yine de bazı işleri yapmada başkalarından yardım almak zorunda kalırlar. Göremedikleri için okuyamaz ve yazamazlar.

Bu rahatsızlık, kuru ve yaş tip olmak üzere iki çeşit olarak gözlenir. Kuru tip, bu tür hastaların %80-85‘inde görülür ve görme yavaş yavaş ve seneler süren bir periyotta azalır. Bu hastalara tedavi olarak koruyucu, antioksidan haplar önerilir.

Yaş tip sarı nokta

Diğer yaş tipte ise, görme noktasında kanama ve ödem gelişir ve görmeyi hızla düşürür. Günümüzde tedavi ettiğimiz, bu yaş tip sarı nokta dejeneresansı gösteren hastalardır.

2000’li yıllara kadar bu hastalıkta biz göz hekimleri, bu tür hastalara tedavi konusunda pek yardımcı olamıyorduk ama 2000’li yıllardan sonra, günümüze kadar çeşitli tedavi yöntemleri gelişmeye başladı.

Öncelikle fotodinamik tedavi (hastaya damardan ilaç vererek lazer uygulaması) ile başlayan bu gelişmeler, sırasıyla göz içine enjekte edilen bazı maddelerin uygulanmasıyla günümüze kadar gelişerek devam etti.

Kuru tip sarı nokta

Son olarak birkaç ay önce Türkiye’ye gelen ve hastalara uygulama fırsatı bulduğumuz, tüm dünyada uygulanan ilaç dışında, halen hızla devam eden sayısız araştırmalar, sorunun yakın gelecekte çok daha etkili ilaçların ve yöntemlerin bulunmasıyla bu rahatsızlıktan kör olma olasılığı, minimum seviyeye inecektir.

Kesin olarak, nedeni belli olmayan ama heredite ve metabolizma bozukluğunun en önemli etken olarak düşündüğümüz bu hastalıkta, erken yaşta yapılacak tetkiklerle, gelecekte bu rahatsızlığa yakalanacak kişiler tespit edilip, gen veya başka tedavi metotları ile hastalık ortaya çıkmadan tedavi edilebilecektir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Güzellik

Diyet

Anne - Bebek