Sarı noktanın artık bir tedavisi var

Türkiye’de yaşa bağlı sarı nokta hastalığına yakalanmış 1 milyonun üzerinde kişi bulunuyor. Bu hastalık, görme kaybı ve günlük yaşantının kısıtlanmasına neden oluyor.

Halk arasında ‘sarı nokta‘ denen, tıbbi adı ‘makula dejeneresansı‘ olan hastalık, özellikle 50 yaşından sonra görülüyor. Sarı nokta, gözümüzün arkasında yer alan retina kısmında en net gördüğümüz ve içinde sarı renkli maddelerin olduğu görme merkezidir. Bu merkezi bozan tüm hastalıklar ‘makula dejeneresansı’ olarak adlandırılıyor. Sarı nokta hastalığında gözün arkasındaki sarı noktada lekeler oluşuyor. Nedenleri hâlâ bilinmeyen sarı nokta hastalığında, yaklaşık bir yıldır uygulanan enjeksiyon tedavisi olumlu sonuçlar veriyor.

Sarı nokta hastalığına yönelik ilk merkez Florence Nightingale Hastanesi’nde kuruldu. Florence Nightingale Makula Dejenerans Merkezi’nde hastalığın teşhis ve tedavisinde önemli rol oynayan ‘OCT cihazı‘ ile hastalar tedavi ediliyor. Sarı nokta hastalıklarının az görülen bir kısmı, çocukluk ve erişkinlikte başlıyor. Ancak, en sık gördüğümüz tip olan ‘yaşa bağlı sarı nokta hastalığı’ 60’lı yaşlarla beraber ortaya çıkıyor. En sık ve en erken belirti, net görememeyle birlikte cisimlerin ortasını eğik, çarpık görme ve bakılan şeyin ortasını karanlık görme olarak belirtiliyor. Bunları takiben görme kalitesi ve gücü zamanla azalıyor.

Güneşin, ultraviyole ışınları, yüksek kolesterol, yüksek tansiyon ve sigara alışkanlığı, hastalığın görülme sıklığını artırıyor. Uzmanlar, sarı nokta hastalığının bir gözden diğerine geçme olasılığını ise ‘iki sene içinde yüzde 90 oranında’ olarak belirtiyor.

Hastalıktan korunmak için öncelikli olarak 40 yaşından sonra her yıl düzenli göz kontrolü gerekiyor. Ancak görme azalması, cisimlerin ortasını karanlık, eğik, çarpık görme şikayetleri olursa vakit kaybetmeden bir göz doktoruna başvurmanız öneriliyor.

Hastalıkta erken tanı çok önemli ve yüzde yüz görme kaybı olduğunda ne yazık ki tedaviye başlamak bir işe yaramıyor. Türkiye’de on hanenin sekizinde bir sarı nokta hastası bulunduğu ifade ediliyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Güzellik

Diyet

Anne - Bebek