Şehirli kadınlar daha ‘yorgun’

Araştırmalara göre, modern insanın vücuduyla ilgili şikayetlerinin en başında sürekli ‘yorgunluk’ hissi geliyor. Yorgunluktan en çok kadınlar şikayetçi oluyor.

Büyük şehirlerde yaşayan insanların hayatları, gelişen teknolojilerin de yardımıyla şimdi her zamankinden daha kolay hale geldi. Merdiven çıkmak zorunda değiliz; asansörlerimiz var… Yine de günlük yaşamımızda en çok yakındığımız rahatsızlık yorgunluk. Prof Dr. Osman Müftüoğlu, özellikle bahar aylarında yorgunluk sorunun daha çok görüldüğünü belirtiyor. Bunun nedeni ise doğanın uyandığı bahar aylarında vücudumuzun bu yeni duruma uyum sağlamakta biraz sorun yaşaması.

Osman Müftüoğlu, kendi başına bir rahatsızlık olduğu kadar birçok önemli hastalığın da habercisi olan yorgunluğun ciddiye alınması gerektiğini söylüyor. Çünkü yorgunluk, kişilerin sağlık ve yaşam kalitesini tehdit ettiği kadar, iş alanında ekonomik kayıplara da neden oluyor. Yorgunluktan en çok kadınların şikayetçi olduğunu belirten Müftüoğlu, ev, çocuk, çalışma hayatı ve benzeri sorumlulukları omuzlarında taşıyan kadınların fiziksel olmasa da duygusal olarak erken yaşlandığını ve erkeklere oranla daha yorgun hissettiğini belirtiyor.

Yorgunluk çoğunlukla psikolojik ve sosyal nedenlerden kaynaklansa da beslenme bozuklukları ve diğer hastalıklar da buna neden olabiliyor. Özellikle kadınlarda görülen demir ve B12 eksikliği, kronik yorgunluk yaratabiliyor. Uykusuzluk, öğün atlamak, hareketsizlik ve stres de önemli yorgunluk nedenleri.

Nöroloji Uzmanı Prof. Dr. Ayşe Altıntaş, bir haftayı aşan yorgunluk sorunu yaşayanların, mutlaka bir uzmana görünmeleri gerektiğinin altını önemle çiziyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Güzellik

Diyet

Anne - Bebek