Şeker hastalarına önemli tavsiyeler

Hiç beklenmedik bir anda, yaş ve diğer fiziksel etkenlere bağlı olmaksızın ortaya çıkan şeker hastalığı (diyabet), dikkat edilmesi gereken bir hastalık. Uzmanlar, diyabet hastalarının günlük yaşamlarını kolaylaştıracak bir dizi tavsiyede bulunuyor.

İşte şeker hastalarının gündelik yaşamlarını kolaylaştırmak için uymaları gereken tavsiyeler…

– Beslenme ve spor konusunda mutlaka doktorunuza danışın.

– Tip 1 diyabet hastası iseniz, 3 ana ve 3 ara öğün olmak üzere toplam 6 öğünü her gün aynı saatlerde yemeye özen gösterin. İnsülin aldığınız için karbonhidratların günlük dağılımı çok önemli; günlük karbonhidratın yüzde 15’ini kahvaltıda, yüzde 25’ini öğle, yüzde 30’unu ise akşam yemeğinde yiyin. Kalanı ara öğünlere paylaştırın.

– Tip 2 diyabet hastasıysanız, temel ilkeniz kilo kontrolü olmalıdır. Daha az yiyerek ve daha fazla hareket ederek, fazla kilolarınızı verin. Az ve sık yiyin. Kesinlikle aç kalmayın, çünkü uzun süren açlık, kan şekerinizde dalgalanmalara yol açarak hastalığınızı artırabilir.

– Tansiyon, kan şekeri ve kolesterolünüzü kontrol altında tutun.

– Diyabetli hastalarda yiyeceklerin doğru miktarda yenilmesi çok önemlidir. Bu nedenle, yiyeceklerinizi diyetisyeninizin önerdiği miktarlara uygun, ölçerek yiyin.

– Beyaz ekmek yerine, kepekli ekmeği tercih edin.

– Öğünlerde mutlaka pişmiş sebze yemeği ve salata yiyin.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Güzellik

Diyet

Anne - Bebek