Şeker hem diş hem de kalp düşmanı

Şeker ve şekerli besinlerin fazla tüketiminin ve bunların diş üzerinden temizlenmesini sağlayacak diş bakımının uygulamamasının diş çürüklerine neden olduğunu belirten uzmanlar, fazla şeker tüketiminin dolaylı olarak kalp hastalıklarına da neden olduğunu söylüyor.

Her biri yaklaşık 100 kalorilik enerji sağlayan rafine basit karbonhidrat içeren besinler ile diğer karbonhidrat kaynağı olan besinlerin içerikleri karşılaştırıldığında aralarındaki fark açıkça görülmektedir.

Tek başına tüketildiğinde kan şekerini ani yükseltip çok kısa sürede normal değerin altına düşürür. Şeker tüketimiyle çok fazla enerji alınmaktadır. Örneğin günde iki kesme şekerle içilen 5-6 bardak çay 150 kalori, bir şişe meyve suyu 160 kalori vermektedir.

Fazla şeker tüketimi ayrıca vücutta yağ depolanmasını hızlandırarak şişmanlık ve buna bağlı kalp damar hastalıkları ve diyabet riskini artırmaktadır.

Şeker ve diğer basit karbonhidratlar diyabetli kişilerde kan şekerini artırmakta ancak zannedildiğinin tersine şeker tüketimi diyabet hastalığına neden olmamaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Güzellik

Diyet

Anne - Bebek