Selülit ile başa çıkmak zor değil

Selülitin yaşlanma sonucu kaçınılmaz olarak ortaya çıkacağı varsayımı yanlış bir görüşe dayanıyor. Selülitin yaşlanma ile gelen etkisi doğruluk payı taşısa da sorunun üstesinden gelmek sanıldığı kadar zor değil.

Kısaca deri kırışıklığı olarak tanımlanan selülit, deride biriken fazla toksinin, yağ hücrelerinin şişmesine ve kan dolaşımının zayıflamasına yol açmasından kaynaklanıyor.

Ülkemizde yapılan birçok araştırma kadınların % 82’sinin selülit sorunundan şikâyetçi olduğunu ortaya koyuyor. En çok kalça ve karın bölgelerinde görülen selülit, bazı durumlarda kol ve dizlerde de oluşabiliyor. Fakat sorun abartılacak kadar büyük değil.

Tüm dermatologlar öncelikle sağlıklı bir diyetin selülitin önünü almak için en pratik yöntem olduğuna dair hemfikirler. Bunun için yağlı yiyeceklerden uzak durmak, taze sebze-meyve tüketmek, günde iki litre su içmek ve katı yağ, şekerli yiyecek ve karbonhidratlı besinlerden kaçınmak gerekiyor.

Sağlıklı bir diyeti takviye etmek için dermatologlar kan dolaşımını hızlandıran tümüyle sağlıklı selülit kremlerini ya da vibromasaj aletlerini öneriyorlar. Özellikle hareketsiz hanımlar için tavsiye edilen bu uygulamalar, hareketsiz dokuları canlandırarak kan dolaşımını hızlandırıyor.

Selülit kadınlara özgü bir durum, çünkü ortaya çıkışı östrojen hormonuyla ilişkili. Vücutta yağ ve sekerin depolanmasını sağlayan insülini artıran östrojen hormonu, özellikle gelişme çağı, hamilelik ve doğum kontrol haplarının kullanıldığı dönemlerde yüksek düzeye ulaşıyor. Dolayısıyla bu özel dönemlerde hanımların beslenme rejimlerine daha dikkat etmelerinde fayda var.

Öte yandan selülitin zayıf kadınlarda da görülmesi akıllarda soru işaretleri yaratıyor. Konuya yalnızca estetik açıdan bakmayan Avrupalı doktorlar, her 4 kadından 3’ünün şikâyetçi olduğu selülit sorununu tedavi edilmesi gereken bir rahatsızlık olarak görüyorlar.

İleri durumlarda selülit tedavisinde etkin bir yöntem söz konusu; Mezoterapi. “Orta Deri Tedavisi” anlamına gelen mezoterapide deri altına belirli açılardan iğneler batırılarak sinir uçları harekete geçiriliyor.

Mezoterapi son derece etkin bir tedavi yöntemidir. Selülitin yani sıra akne, saç dökülmesi, bel ağrısı ve migrene de iyi geliyor. Selüliti kol ve diz kapaklarına kadar ilerleyen hanımlar, ortalama 8-9 seans sonrasında gözle görülür iyileşmeler yaşıyorlar.

“Kadınlar her yasta güzeldir” önermesine katılıyoruz. Bu önermeye düşmanca bir tutum sergileyen selülit ise, üstünde çok konuşulmasına rağmen ciddiye alınacak bir düşman değil…

“Selülit ile başa çıkmak zor değil” için 3 cevap

  1. kaderimizde bayan olmak varmış selülit için dogadan sifalı otlar ile kendi tedavimi yapıyorum amaki krem veya jell tedavisi oygulamam kanserejen ürünleri piyasaya sürmetten bıkmadınızmı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Güzellik

Diyet

Anne - Bebek