Sıcak havalarda çocukları bekleyen hastalıklar

Sıcakların artmasıyla birlikte; çocukları vuran hastalıkların başında; besin zehirlenmesi, böcek ısırmaları, yaz ishalleri, isilikler ve güneş yanıkları geliyor. Kadıköy Şifa Suadiye Polikliniği Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Nilgün Gökyayla, yaz mevsiminin gelmesi ile artış gösteren hastalıklara karşı önlem alarak, çocukların korunması gerektiğini belirtiyor.

Yazın en sık rastlanan şikayetlerin; yaz ishalleri, besin zehirlenmeleri, böcek ısırma ve sokmaları, sıcak çarpması, güneş yanıkları ve isilikler olduğunu belirten Gökyayla, bu rahatsızlıkların oluşmaması için uygulaması basit önlemleri şöyle sıralıyor:

Yaz ishalleri:
Bu hastalığa yol açan nedenlerin başında enfeksiyonlar geliyor. Hasta çocukta, ishalle birlikte kusma, karın ağrısı ve ateş de görülüyor. Dışkı, pis su, yıkanmamış yiyecekler ve havuz sularından bulaşan yaz ishalinden korunmak için, hijyen kurallarına dikkat edilmesi, özellikle yiyeceklerin iyice yıkanması ve temiz su içilmesi öneriliyor.

İshalli çocuğun beslenmesinde; pirinç unu, nişasta, patates gibi kompleks karbonhidrat içeren posalı yumuşak püreler tüketilmesi gerekiyor. Yoğurt, bağırsak enzimlerine yardımcı olduğu için, mutlaka ishal diyetinde yer alması öneriliyor.

Besin zehirlenmeleri:
Sıcakta yiyecekler çabuk bozulduğu için, pişirilse bile buzdolabında saklanması; özellikle süt ve süt ürünlerinin de güvenli merkezlerden, mutlaka son kullanma tarihine bakılarak alınması gerekiyor.

Böcek ısırma ve sokması:
Bu durumlarda, ağrı, kızarıklık ve şişme gibi reaksiyonlar görülüyor. Bu reaksiyonlara karşı soğuk kompres ve ağrı kesici uygulanması yeterli oluyor. Önlem olarak böceksavar losyonlar ve bantlar kullanılabildiği gibi; bebeklerde, sadece cibinlik kullanılması öneriliyor.

Sıcak çarpması:
Bu rahatsızlık, aşırı derecede sıcağa maruz kalma sonucunda oluşuyor ve hastada kramp, halsizlik, baygınlık gibi belirtiler görülüyor. Yapılacak ilk müdahaleler ise, çocuğun üzerindeki giysilerin çıkarılması ve vücudunun soğutulması olarak sıralanıyor. Çocukları sıcak çarpmasından korumak için bol su içirmek, korumalı ve açık renk giysilerle gezdirmek gerekiyor.

İsilik:
Ter bezlerinin tıkanması sonucu oluşuyor. Bu rahatsızlığın oluşmaması için ise çocuklara ince pamuklu giysiler giydirilmesi ve sık sık banyo yaptırılması öneriliyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Güzellik

Diyet

Anne - Bebek