Sıcak havayla gelen stres nefes darlığı yapıyor

Baş ağrısı, çabuk sinirlenme, bitkinlik gibi belirtilerle kendini belli eden, durgun hava ve aşırı nemin yol açtığı termal stres, daha çok kıyı kentlerinde yaşayan kişileri etkiliyor. Termal stres, nefes darlığı, baş ağrısı, baş dönmesi, zihinsel yorgunluk, çabuk sinirlenme, geç algılama ve bitkinlik olarak belirti veriyor.

Uzmanlar, aşırı nemli ve bunaltan sıcaktan korunmak için bol su tüketimine karşı yağ ve şekeri azaltılmış, sebze ve meyveye ağırlık veren hafif bir beslenmeyi ve alkolden uzak durmayı öneriyor.

Sıcaklar olumsuz etkiliyor
Uludağ Üniversitesi (UÜ) Veteriner Fakültesi Besin Hijyeni ve Teknolojisi Anabilim Dalı öğretim üyesi Prof. Dr. Mustafa Tayar, yaz mevsimi ile birlikte sıcaklığın artmasının insan sağlığını hissedilir ölçüde olumsuz etkilediğini söylüyor. Prof. Tayar, durgun hava ve aşırı nemin insan vücudunda “Termal stres” adı verilen bir durum yarattığını belirterek, insanı rahatsız eden bu durumun daha çok kıyı kentlerinde yaşayanlarda görüldüğünü söylüyor.

Termal stresin belirtileri
Prof. Tayar’ın verdiği bilgilere göre; termal stres, sıcak ortamlarda kalan insanların vücutlarında biriken ve dışarı atılamayan ısıdan rahatsız olmaları sonucunda ortaya çıkıyor. Nefes almada güçlük, baş ağrısı, baş dönmesi, zihinsel yorgunluk, çabuk sinirlenme, geç algılama, bitkinlik gibi bulgularla kendini belli ediyor. Termal stresin nedeni, havada yoğunlaşan rutubet. İnsanlar, normal olarak 24 derecelik bir sıcaklıkta yüzde 40 ile 60 arasında değişen bir rutubet oranından rahatsız olmazlar.

Sıvı kaybına dikkat
Ancak, havadaki nem oranı yükseldikçe, kişinin vücut ısısını sabit tutmak için terleme yoluyla ısı kaybetmesi zorlaşıyor, bunaltıcı sıcakların getirdiği aşırı terleme, sıvı kaybını daha da artırıp termal stresin oluşturduğu bıkkınlık ve bezginliği çoğaltıyor. Sıcak havalarda vücut daha çok sıvı kaybediyor. Vücut, sıcakta terleyerek, su atıp serinlemeye çalışır. Aşırı miktarda su kaybedilmesiyle oluşan durum giderilmezse, kişiyi ölüme götürebilir. Bunun üstesinden gelmek için vücudun, kaybettiği sıvı ve minerali tekrar kazanması gerekmektedir.

Bol bol su içilmeli
Bu suyun yerine konulması, vücut sağlığı açısından büyük önem taşır. Özellikle bebekler ve çocuklar güneşe çıktıktan sonra değil, mutlaka güneşe çıkmadan önce bol bol su içmelidirler. Bu nedenle, yaz aylarında kışa göre daha fazla mineral içeriği zengin sulardan içmek gerekir. Ancak içilen suyun sağlıklı olması büyük önem taşır. Sağlıklı olup olmadığı bilinmeyen sular içilmemelidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Güzellik

Diyet

Anne - Bebek