Şiddet ve aşırı kontrolcülük çocuğu olumsuz etkiliyor

Uzmanlar, şiddetli tepki göstererek disiplin altına almaya çalışmanın çocuğun mizacına göre ya pasif ya da isyankâr bir kişilik geliştirmesine yol açabileceğini belirtiyor. Bu nedenler anne-babaların çocuğu olumsuz şekilde davranmaya iten bedensel veya ruhsal bazı sıkıntıları belirleyip çözmeye çalışmaları gerekiyor.

Çocukta psikolojik veya organik bir sorun olmadıkça çocuklar son derecede uyumlu bireylerdir. Ancak şiddetli tepkilerde anne-babayı dinliyorsa çocuk benlik gelişimi sebebiyle bu tür davranışlarda bulunuyor ve kendini ispata çalışıyor da olabilir. Bu durumda ailenin biraz daha sabırlı, toleranslı ve çocuğu iyi dinleyip açıklayıcı olması gerekebilir.

Anne-babanın tepki eşiğini yükseltmek yerine çocuğun duygusal veya diğer ihtiyaçlarına eğilmesi sorunun çözümünü kolaylaştırır. Şiddet, şiddeti getirmektedir. Çocuğa şiddetli tepkiler göstermek, onun da ailenin diğer bireylerine karşı sert tepkiler vermesine yol açabilmektedir.

Otoriter anne babasına karşı pasif kalan bir çocuğun kendinden küçüklere karşı son derecede agresif davrandığı çok görülür.

Onu rencide edecek sözler sarf etmeyin

Tepkinin zamanında verilmesi gerekir. Organik ve psikolojik rahatsızlıklar kontrolsüz tepkilere yol açabilir.

Anne-baba tepkisini kontrol edemiyor, çocuğun basit bir olumsuz davranışında ani veya şiddetli tepki gösteriyor, çabuk sinirleniyor, çocuğu rencide edecek sözler kullanıyorsa, bu durumda da kendi ruh ve beden sağlıklarının yerinde olup olmadığını düşünmelidir.

Pek çok ruhsal ve organik hastalığın başta eş ve çocuklar olmak üzere insan ilişkilerindeki davranışları olumsuz şekilde etkilediği unutulmamalı ve tedavi yoluna gidilmelidir. Çocuğun olumsuz davranışları karşısında ne yapacağını şaşıran anne-baba, panik içinde farklı metotlar denemekte, bu da problemin daha da büyümesine neden olmaktadır.

Çocuğun bazı olumsuz davranışlarını görmezlikten gelmek de bir metottur. Fakat bu durumda da yakın bir zamanda ya bir hikâye ya da nasihatle o olumsuz davranış üzerinde durulması olumsuz davranışın yerleşmemesi açısından önemlidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Güzellik

Diyet

Anne - Bebek