Şiddetli ağrıların nedenleri ve tedavisi

Birçok insanın günlük hayatını cehenneme çeviren ve vücudun hemen hemen her bölgesinde ortaya çıkan ağrıların birçok nedeni olabileceğini ve bu ağrıların bazı hastalıkların habercisi olduğunu biliyor musunuz?

İşte ağrılarla ilgili merak edilen sorulara uzmanların verdiği cevaplar…

Ayaklarda, daha çok da ayak tabanında görülen yanma ve sızı şikayetlerinin nedeni nedir?

Ayak tabanında geceleri hissedilen yanma ve sızılar, sinir damarlarını ilgilendiren hastalıklarda görülür. Ayak tabanına giden sinir damarının ayak bileğinden geçerken sıkışması sonucu oluşan “Tarsal Tünel Sendromu” ve el-ayağa giden küçük sinirlerin hastalığı olarak tanımlanabilecek “Polinöropati” tabloları, bu tip gece ağrı ve yanma yakınmalarına yol açar.

Elektromiyografi (EMG) ile kolaylıkla bu hastalıkların tanısı konabilir. Yakınmalarınız uzun yürüyüşü takiben ortaya çıkıyorsa, ayak tabanınızın taban çökmesi yönünden değerlendirilmesini öneririm. Bazı durumlarda bel fıtığı da bacağa giden sinir köklerine baskı oluşturarak benzer yakınmalara yol açabilirse de bu durumda daha çok her 2 bacakta da yakınma olur ve yakınmalar ayakta durma ve yürüme ile artabilir.

Bel ağrıları ve bel fıtığı nasıl önlenebilir?

Bel fıtıklarının önemli bir kısmı egzersiz, fizik tedavi ve ilaç tedavisi ile tedavi edilmektedir. Fazla kiloların verilmesi de bele binen yükü azaltarak bel hareketlerini rahatlatır. Bel ağrılarınızın değerlendirilmesi ve tedavisi için bir fizik tedavi ve rehabilitasyon uzmanına başvurmanızı öneririm. Bacakta güç kaybı, his kusuru, kaslarda incelme bulgularının varlığında ise cerrahi tedavi gerekebilir, bu ameliyatlar beyin cerrahi uzmanları tarafından uygulanmaktadır.

Genelde ev kadınlarında görülen omuz ve boyun bölgelerindeki şiddetli ağrıların nedenleri ve bu ağrıları önleme yolları nelerdir?

Boyun ve omuzdaki ağrı boyun fıtığından olabileceği gibi, boyun kaslarından da kaynaklanabilir. İlaç tedavisi ve kısa süreli boyunluk desteği, ilk planda uygulanabilir. Ancak bu tedaviye rağmen rahatlama yoksa; fizik tedavi, lokal enjeksiyon ve mobilizasyon tedavileri gerekli olabilir.

Ankilozan Spondilit hastalığı sonucu ortaya çıkan ağrıların nedenleri neler ve Ankilozan Spondilit’in tedavisi mümkün mü?

Ankilozan Spondilit’te; bazı olgularda kalça, diz ve ayak eklemlerinin de hastalığa eşlik edebilmesi nedeniyle bacak ağrısı olabilir. Ancak bu hastalıkta tipik bulgu, özellikle sabahları belirgin olan bel ağrısı ve tutukluktur.

Hastalığın tanısında kan tahlilleri, omurga ve leğen kemiği filmleri değerlendirilir. Bu tanı kesinleşince, hastalığın kronik bir hastalık olması, bazı olgularda sürekli ağrı ve oluşan omurga deformiteleri ile ileri derecede hareket kısıtlılığı oluşması nedeniyle, hastalığın yakından izlenmesi zorunludur. SSK’lı olduğunuzu belirtmişsiniz. SSK hastaneleri bu hastalığın tanısı, tedavisi ve takibi için her tür donanıma sahiptir.

Boyun, sırt ve kollarda görülen ve genellikle yatma pozisyonlarında ortaya çıkan ağrıların tedavisi için nasıl bir tedavi yöntemi izlenmelidir?

Boyun, sırt ve kollarda görülen ağrılar, boyun ve sırt kaslarından kaynaklanan “miyofasyal ağrı”, boyun fıtığı, boyun eklemlerinde kireçlenme, boyun ve sırt eklemlerini tutan bazı romatizmal hastalıklar, kemik hastalıkları gibi çok çeşitli sorunlar nedeniyle oluşabilir.

Tanı için, muayene bulgularının yanı sıra bu bölgenin radyolojik incelemesi de yapılmalıdır. Gece ağrılarının fazla olması nedeniyle de bazı kan tahlillerinin yapılması gerekebilir. Tedavi, tanıya bağlı olarak uygulanır.

Eğer sorun boyun eklemleri veya çevresindeki kas ve bağlardan kaynaklanıyorsa; ilaç tedavisi, fizik tedavi, egzersiz uygulanmalıdır. Romatizmal hastalık veya kemiğe ait bir hastalık varlığında, saptanan hastalığa özgü tedavi verilir.

“Şiddetli ağrıların nedenleri ve tedavisi” için 5 cevap

  1. annem yaklaşık 77 yaşlarında yakın zamanda 4 damrı tıkalıydı anju oldu şu an kulaklarından başlayan bisncıyla beyninden çıkan şiddetli bi ağrı yaşamakta ve çok acı çekmektediri bu durumun nedeni ne olabilir kendisi bacaklarından rahatsız değneklerle yürümekte zor dışarı çıkmakta buşiddetli kulaktan başlayarak sancıyla beyninden çıkan ağrının endeni hakkında bilgi verilmesini rica ediyorum

  2. benim bacagım yanma sızı çok var kurşun omurilige aldi yürüyamiyom yardım edin nolur 054693576578

  3. İyi günler, annem 80 yaşında ve yaklaşık 20 yıldır ayak tabanlarıdaki ağrıdan dolayı çok ızdırap çekiyor. Önceleri geceleri yanma, iğne batma şeklide olan ve asla uyutmayan ağrıları şimdilerde gündüzleri de oluyor. Annem bu yanma ve iğne batma ağrılarına dayanamıyor sabaha dek ağlıyor ve biz hiçbieşey yapamıyoruz. Dolgit kremle masaj yapıyoruz ama hiç faydası olmuyor. Aynı zamanda parol gibi ağrı kesicilerinde etkisi olmuyo, ağrısı, sızısı ve yanma-batma şikatetleri devam ediyor. Birçok kez doktora götürdük, “bu ağrılar geçmez, ömür boyu bu hastalığı çekeceksin” diyorlar. Lütfen, annemin derdine bir çare bulmanızı çok istiyorum, size ömür boyu dua ederim. Şimdiden çok teşekkür eder, cevabınızı sabırsızlıkla bekliyorum.

  4. iyi günler 1965 doğumlu erkek bende( kısaca ayak kemiklerinden etlerin ayrılması)ayak taban çökmesi yaşadım annemde var ve bendede görüldü çaresini yazayım dayanabileceğiniz sıcak suda tuzu eritin (doymuş tuz çözeltisi) ayaklarınızı 15 dakika bu tuzlu suyun içinde bekletin sabaha rahatsızlığınız bitmiş olacak ve sonra bana dua edin çaresini bulamadığım vitiligo derdim var

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Güzellik

Diyet

Anne - Bebek