Sigara magnezyum ihtiyacını artırıyor

Uzmanlar, yapılan çalışmalarda aşırı sigara tüketen kadınlarda magnezyum ihtiyacının günlük gereksinimin iki katına çıktığını söyledi.

Magnezyum eksikliğinde sinirlilik, uyumsuzluk, iştah kaybı, depresyon, kas krampları ve kasılmaları, kalp ritminde bozulmalar, solukluk, uyuşukluk, koroner spazm gibi belirtilerin de görülebileceğini belirten Şişli Etfal Eğitim ve Araştırma Hastanesi klinik şeflerinden Doç. Dr. Melahat Dönmez Kesim, şu açıklamayı yaptı.

“Aşırı sigara tüketen kadınların dikkatli olması gerekiyor. Vücuttaki kas ve sinir fonksiyonlarının yürütülmesi, kemik güçlülüğünün sağlanması ve kalp ritminin düzeninin sağlanmasında magnezyumun önemi büyüktür. Özellikle aşırı sigara tüketimi yapan kişilerde magnezyum ihtiyacı günlük gereksinimin iki katına çıkıyor.

Magnezyum olmadan vücutta enerji dönüşümü olamaz. Magnezyum, hücre geçirgenliğinde önemli bir rol oynuyor. Magnezyum, kalsiyumun fizyolojik karşıtıdır. Magnezyum eksikliği pıhtılaşmayı artırıp kalp ve damar hastalıklarına zemin hazırlıyor.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Güzellik

Diyet

Anne - Bebek