Sigara ve alkol erkekte kısırlığı artırıyor

Kısırlık merkezlerine başvuran hastaların yarısında erkek sperm kalitesinin düşüklüğünden kaynaklanan kısırlık vakaları görülür. Sperm kalitesinin geçmiş yıllara oranla düştüğünü belirten Dr. Hakan Özörnek, bunda sigara ve alkol kullanımının en büyük rolü oynadığını söyledi.

Erkek kısırlığındaki artışın en önemli nedeninin yıllar içinde sperm kalitesinde dünya çapında düşüşler yaşanması olduğunu belirten Euro Fertil Üreme Sağlığı Merkezi Medikal Direktörü Dr. Hakan Özörnek, “50 yıl önce yapılan sperm tahlillerinin sonuçlarına bakıldığında normal sperm sayı ve hareketliliğinin günümüzden daha yüksek olduğu görülüyor” dedi.

Stresin de büyük etkisi var
Günümüzde sprem kalitesini bozan en önemli faktörlerin başında stresin geldiğini vurgulayan Dr. Özörnek, “Uyuşturucu, doping kullanımı, özellikle kanser tedavisinde kullanılan bazı ilaçlar, erkek kısırlığının oluşmasına neden oluyor. Zararlı gazlar, radyasyon, ozon tabakasındaki incelme, elektromanyetik alanlar gibi çevresel faktörler de etkili. Yemek tarzımız hatta giyim şeklimizdeki değişiklikler, aşırı egzersiz de üzerinde durulması gereken konular” dedi.

Çözüm yardımla üreme teknikleri
Yardımla üreme teknikleriyle erkek kısırlığında başarılı sonuçlar alınabildiğini belirten Dr. Özörnek, “Eskiden tedavi imkânı olarak sadece aşılama vardı. Önce tüp bebek ve sonra da mikroenjeksiyon yönteminin geliştirilmesi sayesinde hastaların çok büyük kısmının sorununu çözüyoruz” dedi. Daha önceleri menisinde hiç sperm bulunmayan ve ‘senin çocuğun olmaz’ denilerek gönderilen hastaların bile çocuk sahibi olabildiğini söyleyen Dr. Özörnek, “Testislerinden parça alarak ve bu parçadaki sperm hücresiyle eşinin yumurtasını dölleyerek yardım edebiliyoruz” dedi.

“Sigara ve alkol erkekte kısırlığı artırıyor” için bir cevap

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Güzellik

Diyet

Anne - Bebek