Sigaranın neden zayıflattığı anlaşıldı

ABD’de görülen bir dava, sigara sektörünün insanlık düşmanı ve acımasız gerçek yüzünü ortaya çıkardı. Sigarayı bırakanların neden kilo aldığı anlaşıldı; sigara üretümünde iştah kapayıcı maddeler kullanıldı.

Sektörün 1949-1999 yıllarını kapsayan iç yazışmaları ve belgelerine göre uluslararası tütün devleri, insanları “Sigara kilo aldırmaz, zayıflığı korur” düşüncesine inandırmak için, ürettikleri sigaralarda iştah kapayıcı maddeler kullandı.

Belgelere göre diğer dört şirket de ağrı eşiğini yükselten ve “gülme gazı” olarak da bilinen “nitrous oxide”i içeren birtakım kimyasalları kullanmak için testler yaptı. Ancak, bu maddeleri kullanıp kullanmadıkları kesin olarak belgelenmedi.

Belgeleri Avrupa Kamu Sağlığı Dergisi’ne değerlendiren İsviçreli araştırmacılar, “Bu durum, sigarayı bırakanların neden kilo aldıklarını açıklıyor” ifadesini kullandı.

Kanada’nın Ontario kentindeki Waterloo Üniversitesi’nden tütün uzmanı Prof. David Hammond ise “Şirketlerin 1960’larda kilo verdirmeye yardımcı olacak yollara başvurduğunu biliyorduk, ancak belgeler gizlendiği için günümüzde de bu yollara başvurup başvurmadıklarını bilmiyoruz” dedi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Güzellik

Diyet

Anne - Bebek