Sık doğumlar problemlere gebe

Sık doğum yapan kadınların sağlık kontrollerine ağırlık vermesi gerektiği belirtildi. Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Opr. Dr. Yıldız Tanrısever, sık doğum yapan kadınların, “ilk ikisinde bir problem çıkmadı, bundan sonrada çıkmaz” diyerek sağlık kontrolü yaptırmamalarının hem kendi, hem de bebeğin sağlığını tehlikeye atacağını söyledi.

Kansızlık sebebi
Yapılan araştırmalar sık ve fazla doğumun kansızlığa sebep olduğunu ortaya koyuyor. Bir araştırma sonucuna göre Türkiye’de kadınların yüzde 50’si anemi (kansızlık), hamile kadınlarda ise bu oran yüzde 70’e ulaşıyor. Anemiye yol açan faktörlerin başında sık ve fazla doğum geldiğini belirten uzmanlar, bir annenin doğum sonrası toparlanabilmesi için aradan iki yıl geçmesi gerektiğini de belirtiyorlar. Ülkemizde ise kadınların büyük çoğunluğu iki yıldan önce yeniden hamile kalıyor.

Gebe kadında ilk üçüncü aydan itibaren demir gereksinimi artıyor bu durumda boş olan depoların hem kadının demir gereksinimi hem de bebeğinkini karşılaması güçleşiyor. Bu yüzden anne adaylarının sık ve fazla doğum yapmayı düşünmeden önce doğabilecek sağlık problemlerine karşı gerekli önlemleri alması ve kendini hazırlaması gerekiyor.

Sık doğum yapan kadınların sağlık problemlerinin, doğum sayısına paralel olarak arttığını belirten Dr. Yıldız Tanrısever, “Özellikle 5’ten fazla canlı çocuk doğurmuş kadınlarda perinetal bebek ölümleri, çoğul gebelik ve bebeğin ters gelmesi olaylarına yüzde 50 daha fazla rastlanıyor” dedi.

Diğer sağlık problemleri
Maddî yetersizliklerin annenin beslenmesini olumsuz etkilediğini belirten Dr. Tanrısever, sık doğumlarda karşılaşılan diğer sağlık problemlerini de şöyle anlattı:

– Karın duvarının gevşemesiyle sarkık karın ve bebeğin duruş şekillerindeki anormallikler artıyor. Bu da zor doğumlara, rahim yırtılmalarına ve plasentanın (eşin) erken ayrılmsına sebebiyet verir, dolayısıyla cerrahî müdahaleler giderek artar.

– Beldeki eğriliğin artması ve vücuttaki diğer değişmelere bağlı şikayetler çok sık görülür. Durmadan çocuk bakımı ve dinlenememe, annenin kendi sağlığını korumayı ihmal eden bir kısırdöngü halinde devam eder. Gebe kaldıkça, bezginlik ve ihmaller artar ve tekrar gebelik durumlarında kontrol ve bakımlarından yararlanma yoluna gidilmez.

“Sık doğumlar problemlere gebe” için bir cevap

  1. merhaba benim progesteron sonucum 21.3ng ml çıktı kan düşüklüğüm var hamile kalabilirmiyim cvp bekliyorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Güzellik

Diyet

Anne - Bebek