Sinameki çayının yararları

Sinameki çayının yararları

Sinameki çayı, doğal tedavilerden biri olarak kullanılır ve iştah kesici özelliği sayesinde fazla kilolardan kurtulup zayıflamaya yardımcı olur.

İçeriğinde bulunan maddeler sayesinde kabızlık probleminin giderilmesinde oldukça faydalı olan sinameki bitkisi, çoğunlukla çayı yapılarak tüketilir.

Sinameki çayının yararları

Sinameki çayının, kabızlık giderici olmasının yanında ödem attırıcı özelliği de bulunmaktadır.

Bitkisel tedaviler ve doğal destekler konusunda bilgi sahibi olanların sıklıkla tercih ettiği bir bitki olan sinameki bitkisinin 400′den fazla çeşidi yetişmektedir.

Sinameki bitkisinin müshil etkisi bulunduğunu söyleyen uzmanlar, bu sayede kabızlığın tedavisinde etkili olduğunu belirtiyor.

Sinameki bitkisinin sağlığa faydalarından en üst düzeyde yararlanabilmek için bu bitkinin hangi koşullarda nasıl tüketilmesi gerektiğinin bilinmesi gerekiyor.

Sinameki çayı zayıflatır mı?

Sinameki, kısa süreli ve geçici kabızlık problemlerinde etkili bir şekilde kullanılabilmektedir. Bağırsak tembelliğine yol açabileceğinden dolayı uzun süreli kabızlık sorunlarının tedavisi için sık kullanımı tavsiye edilmez.

Sinameki otunun faydaları

– İştah kesmekte, bu sayede diyet programlarının başarılı olmasına ve kilo vermeye yardımcı olmaktadır.

– Direkt olarak zayıflamaya etkisi bulunmasa da iştah kesici olması, sık beslenme ve yemenin önüne geçememe sorunlarına karşı etkilidir.

– Ödemlerin atılmasına yardımcı olan önemli bir bitkidir.

– Müshil etkisinden dolayı kabızlığa karşı oldukça etkilidir.

– Diğer bazı bitkilerle karışım olarak kullanıldığında idrar söktürücü ve şişkinlik azaltıcı etkisi vardır.

– Basur, fistül, anal ve bağırsak ameliyatından sonra kullanıldığında sindirimin kolaylaşmasını sağlamaktadır.

– Midede özellikle ülser gibi hastalıkların ortaya çıkmasına neden olan zararlı bakterilerin üremesine engel olmaktadır.

– İdrar yollarında görülen bakterileri ve mantar enfeksiyonlarını tedavi edici ve engelleyici özelliktedir.

Sinameki otunun yan etkileri

Çeşitli koşullarda her besin maddesinde karşılaşılabilecek yan etkiler sinameki bitkisinde de görülebilmektedir.

– Sinameki otunun uzun süreli kullanımı bağırsakların normal çalışma düzenini ve fonksiyonlarını etkileyebilir ve sindirim sistemi tembelliğine yol açabilir.

– Mide ağrısı, mide bulantısı ve uzun süreli ishal gibi istenmeyen belirtilere ve rahatsızlıklara neden olabilir.

– Kolit ve irritabıl bağırsak sendromu olanların sinameki bitkisini ve sinameki çayını tüketmemeleri tavsiye edilir.

– Müshil etkisi nedeniyle potasyum, kalsiyum, çinko ve fosfor, çeşitli vitaminlerin bağırsaklar tarafından emilimini engelleyebilmektedir.

– Gebelik ve emziklilik döneminde ve 12 yaş altı çocuklarda kullanılması önerilmemektedir.

– Kalp damar hastalığı, tansiyon ve sindirim problemleri gibi nedenlerden dolayı düzenli ilaç kullananların sinameki bitkisini ve bu bitkiyle mamul çayları kullanmadan önce hekimlerine danışmaları gerekmektedir.

Sinameki otu nasıl tüketilmeli?

Sinameki yapraklarından veya meyvelerinden iki çay kaşığı demliğe konur ve üzerine 300 ml kaynar su ilave edilir. 5-10 dakika gibi bir süre demlenmeye bırakılır. Demlendiği görüldüğünde normal çay şeklinde fakat şeker gibi herhangi bir katkı maddesi katılmadan içilir.

Sinameki çayı çok fazla miktarlarda tüketildiğinde midede ve bağırsaklarda sancıya neden olabilir. Bu etkinin önüne geçebilmek için rezene ve nane gibi diğer bitkilerle karıştırılarak tüketilebilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Güzellik

Diyet

Anne - Bebek