Sinüzitte antibiyotik tedavisi sorgulanıyor

Bilim insanları, sinüzit tedavisinde doktorları, yan etkileriyle de hastayı zayıf düşüren antibiyotikleri yazarken bir kez daha düşünmeye çağırıyor.

Saygın tıp dergisi Lancet’te yer alan uyarıya göre, ‘Doktorlar, sinüzit şikayetiyle gelen her hastaya antibiyotik yazmamalı’. Yetişkin nüfusun her yıl yüzde 1 ila 5’i yüz kemiğindeki boşlukları dolduran sinüslerin iltihaplanması anlamına gelen sinüzit hastalığına yakalanıyor. İngiltere’de yürütülen dokuz deneysel çalışmaya dayanan ve tıp dergisi Lancet’te yayımlanan araştırmaya göre, antibiyotikler sinüzit tedavisinde çoğu zaman beklenen iyileşmeyi sağlamıyor.

Ağrı ve yüksek ateşle seyreden rahatsızlığın tedavisinde sık sık antibiyotiklere başvuruluyor. Genellikle doktorlar, bir haftadan uzun süren sinüzit şikayetlerinde hastalığın bakteriyel olduğunu düşünerek antibiyotik yazıyor. Oysa, 2 bin 600 kişi üzerinde yapılan bir araştırma, hastalığın süresinin hastanın antibiyotiklere olumlu tepki vereceği anlamına gelmediğini ortaya koydu. Bununla birlikte uzmanlar, araştırmanın hiçbir sinüzit hastasının antibiyotikle iyileşemeyeceği anlamına da gelmediğini vurguluyor. Ancak yan etkileri ve bağışıklık sisteminin direncini düşürmesi nedeniyle her hastaya, özellikle de şikayetlerin başladığı günlerde, bilinçsizce antibiyotik yazılmaması gerektiğini belirtiyorlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Güzellik

Diyet

Anne - Bebek