Sırt ağrılarınızdan kurtulun

Modern çağın en sık rastlanan rahatsızlıklarından biri olan sırt ağrısı, neredeyse toplumun yüzde 80’ini etkileyen önemli bir sağlık problemi. Yanlış oturma, duruş bozukluğu, hareketsizlik veya ağır kaldırma gibi mekanik etkenlerin yanı sıra, bazı sosyal etkenler de sırt ağrılarına yol açabiliyor.

Prof. Dr. Fikret Tüzün, uzun süre hareketsiz kalmanın sırt ağrılarının en önemli nedenleri arasında yer aldığını belirterek, sırt ağrılarından korunmanın yollarını anlattı:
“Bu durum omurgaya destek olan sırt kaslarını tembelleştirip, duruş bozukluğuna ve istenmeyen kasılmalara neden olur. Omurlar arasındaki tamponlar sadece düzenli kasılma ve gevşeme sayesinde doku sıvısıyla beslenir. Sürekli oturma sonucunda bu tamponların beslenmesi bozulur, bunu önlemek için de hareket etmek gerekir. Ev içinde yapılan işler sırasındaki yanlış kaldırma-çekme hareketleri, stres, korku gibi etkenler, işyerinde veya günlük hayatta sosyal iletişim sorunları da sırt ağrılarına yol açabiliyor.

Sırt ağrılarından korunmak için öneriler

Spor yapmak sırt ağrılarına son verebilecek önlemlerin başında yer alır. Uzun süre hareketsiz kalan ve tembellik yapan kişiler, ritmik hareketler, sırt üstü yüzme, kayak veya trekking gibi spor türlerini gerçekleştirmeliler.

Sporun dışında, sık sık ayağa kalkmak ve kasları harekete geçirmek de iyi bir çözüm. Ayrıca müzik dinlemek, yoga yapmak veya yürüyüş de sırt ağrılarına birebir gelmektedir.

İşini sürekli oturarak yapanlar, sırt ağrılarına daha çok maruz kalıyor. Bunu önlemek için iş sırasında mümkün olduğunca oturuş şeklinin değiştirilmesi veya sırtın bir yastıkla desteklenmesi gerekir.

Birçok romatizmal hastalık da sırt ağrılarının nedenleri arasındadır. Bu romatizmal hastalıklar arasında omurga kireçlenmeleri, iltihaplı romatizmalar ve kassal romatizmalar bulunuyor.

Menopoza giren kadınlarda görülen sırt ağrılarında ise kemik erimesine bağlı omurgada görülen kırıklara karşı dikkatli olunmalı ve vakit geçirmeden bir uzmana danışılmalıdır.

Ev işleri yaparken dikkat edilecekler

Sırt ağrıları daha çok yük taşırken veya kaldırırken meydana geldiğinden yük taşınması sırasında şu kurallara uyulması gerekmektedir:.

– Yerden bir şey alırken asla eğilmeyin. Her zaman diz çökün ve öyle kaldırın.
– Yere bırakırken de aynısını yapın.
– Çok ağır yükleri birden değil, parti parti taşıyın.
– Taşıdıklarınızı hep vücudunuza yakın tutun ve belinizle desteklemeyin.
– Tek taraflı taşımaktan kaçının. Mümkünse yükü iki elinizle taşıyarak dengeleyin.
– Sık kullandığınız tabak çanağı dolaplarınızın alt raflarına yerleştirin.
– Mutfak aletlerini mümkün olduğunca göz hizanızda bulundurun. Böylece sürekli eğilmek zorunda kalmazsınız.
– Yeni mutfak yaptıranlar lavabo, buzdolabı, dolap gibi eşyaların yerinin rahat ve kullanılır olmasına dikkat etmelidir.

Altın kurallar

– Hareket edin.
– Sırtınızı dik tutun.
– Otururken mümkün olduğunca pozisyon değiştirin.
– Eğilirken diz çökün.
– Çevrenizle barışık olun ve stresten uzak durun.
– Duygusal yapınızı gerçek yaşamınızın önünde tutmayın.
– Uzun süre geçmeyen ve özellikle gece devam eden ağrılarda, hemen bir uzman doktora gidin.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Güzellik

Diyet

Anne - Bebek