Sivilceler hakkında yanlış bilinenler

Halk arasında sivilcelere iyi geliyor sanılarak yapılan yanlışlar, iyi gelmeyi bir tarafa bırakın sivilceleri daha kötü hale getirmektedir. Güneşin zararlı ışınları yüzünden yüzdeki sivilceler hem daha ileri seviyeye gidiyor hemde vücudumuza zarar veriyor.  Aynı zamanda sivilcelere yol açtığını söylenen bir çok şeyin sivilce ile alakası bile yoktur. İşte halk arasında sivilceler hakkında bilinen yanlışlar :

Birine sivilceye yol açan faktörler sorulduğun da size birçok bilindik ama bir o kadar yanlış bilgiler verirler.

Unutmayın ki sivilce sorunu (akne sorunu) insanlarda baş göstermesinin tek sebebi dış etkenler değildir, genelde iç rahatsızlıklar veya sorunlar yüzünden oluşabilmektedir.

Sivilce ve aknelere neler sebep olur ? Neler sebep olmaz ? İşte bunlar hakkında yanlış bilinenler.

“Yediğimiz bazı besinler sivilcelere (aknelere) yol açar” (Yanlış)
Besinler ve besinlerin sivilcelere olan etkisi için yıllardır yapılan araştırmalar ve çalışmalara rağmen, hiç bir besinin aknelere (sivilcelere) yol açtığı görülmemiştir.
Yumurta – çikolata – çiğdem (çekirdek) – süt – yağlı yiyecekler vs. vs. bunların sivilceleri artıran hiç bir özelliklerine rastlanmamıştır.

Sivilceler yediğimiz gıdalardan dolayı olsa, bu gıdaları tüketen herkez de aynı durum söz konusu olmalıydı. Bazı insanlar ciltlerinde hiç bir sivilce izi dahi görülmeden yaşamlarını sürdürebilirken, bazıları ise ciltlerin de sivilceleri ömür boyu taşıyabiliyor. Ozaman bu iki insan türü arasında ki fark sizce biri (yağlı yiyecekler vb.) yerken diğeri yemiyormu?

“Yüzünüzü ve cildinizi sık yıkarsam sivilceler den kurtulurum” (Yanlış)

Yüzünüzü sık yıkamanız sadece yüzünüzü veya cildinizi temizler ancak sivilceleri geçirmez. Tam aksine yüzünüzü çok fazla yıkamak cildinizde nem eksikliğinin baş göstermesine sebep olup, kuruyan cildinize daha çok hasar gelecek ve sivilceleriniz daha fazla çoğalacaktır.

“Stres Sivilce Yapar” (Yanlış)

Stres sivilcelere yol açmaz. O yüzden stresten kurtularak sivilcelerin geçmesini beklemek boşunadır. Dahası stresli insanların kullandığı bir takım ilaçlar yan etki olarak sivilce yaparlar. Stres, cilt yüzeyine daha fazla sebum salgılanmasına neden olarak belki dolaylı olarak mevcut sivilceleri arttırabilir ancak hiç yoktan sivilce varetmez. Stressiz olduğu bilinen kimselerde de sivilce çıkmaktadır.

“Güneş Işığı Sivilcelere İyi Geliyor” (Yanlış)

Hayır, sadece yüzünüz biraz daha bronzlaşacağı için sivilceler daha az dikkat çeker. Güneş ışığı birkaç sivilceyi kurutsa bile yenilerinin gelmesini engelleyemez, epidermise(cilt üstü tabakası) zarar verebilir ve ilerleyen safhalarda sivilceler artabilir. Güneş ışığına maruz kalmak ciltte erken yaşlanma ve yanıklara neden olabilir. Güneşe çıkmadan önce koruyuculuk katsayısı en az 15 olan koruyucu losyonlar kullanmanızı tavsiye ederiz. Sivilceleriniz içinse sivilce tedavisi görmelisiniz.

“Sivilceleri Patlatmak” Bunu sakın yapmayın ! (Yanlış)

Sivilcelerinizi patlatmak cildiniz de mikroplara davetiye çıkarmanıza yol açmaktadır. Eğerki bu patlatılan sivilce yaraları mikrop kapar veya yara büyür ise yüzünüz de ömür boyu taşıyacağınız yara (sivilce yarası) izleri kalmasına sebep olur.
Siyah noktaları(komedonları) da sıkmamak gerektiğini unutmayınız !

“Sivilceler Yaş Büyücükçe Geçer” (Kısmen Yanlış)

Sivilcelerileri yaş insan grupların da daha az rastlanır bir durumdur. Ancak bu ciltlerinde hala sivilce oluşmayacağı garantisi taşımayacağı gibi, bazı ileri yaş grup insanlar da sivilce görülebilmektedir. Ayrıca sivilcelerinizi patlatmamanız ileri yaş grupları arasına girdiğiniz de, cildinizde sivilce yarası izleri olmasını engeller.

20 ile 44 yaş arası insanların %75 inde sivilce görülmez. Ancak geriye kalan %25 kısımda sivilce sorunu hala devam ettiği unutulmamalıdır.

Bazı bayanların adet dönemlerinde değişen hormon dengeleri sivilceye yol açabilir.

Doğum kontrol hapları sivilce yapabilir. Hamilelik döneminde de sivilceler oluşabilir.

Bunların sebepleri ise değişen hormon dengeleridir.

“Sivilceler hakkında yanlış bilinenler” için bir cevap

  1. Yediğimiz besinler aknelere yol açar. Evet doğru yediğimiz besinler akneye yol açar. Çünki aknenin sebebi fazla sebum salgısıdır. Bu salgıyıda tetikleyen hormonlardır. Hormonlarıda tettikleyen yediğimiz yiyeceklerdir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Güzellik

Diyet

Anne - Bebek