Sivilceli ciltler için bakım

Cildimizde oluşan sivilceler, hem verdikleri acıyla hemde estetik görünümü bozması açısından baş belalarıdır. Sivilceli ciltlerden kurtulmanız için uzmanlar bakım önerilerinde bulundular. İşte o bakım önerileri…

Akne, deri altındaki kıl kökleri ve yağ bezelerinin iltihaplanması sonucu oluşuyor. Yağ bezelerinin en yoğun olduğu yerler ise, yüz, göğüs ve sırttır. Aknelerin oluşmasında dört önemli faktör rol oynuyor:

Yağ bezeleri tarafından salgılanan sebumun artması; kıl ve yağ kanallarının tıkanması, yağ kanalı içindeki kanalların çoğalması ve enflamasyon( şişme, kızarıklı ve iltihaplanma)

Akne sorunu olduğunda, cilt temizliği önem kazanır. Ancak çok fazla abartılmaması gerekir. Günde iki kez temizlemek yeterlidir. Akneli ciltlerde, genellikle cildin PH dengesi bozulur. Dengenin yeniden kurulması için, PH5-5 temizleyicilerin kullanılması gerekmektedir.

Akneli ciltler için en uygun olan temizleyiciler, jel olanlardır. Jel ciltten kolayca akarak arınır. Sabun şeklindeki temizleyiciler, siyah noktaların oluşumunu arttırır.

Cildiniz ne kadar yağlı ve sivilceli olsa da, nazik davranmaktan vazgeçmemelisiniz. Aşırı soyucu ve tahriş edici bakımlardan kaçının. Temizleyici olarak AHA ürünleri tercih edin. Siyah noktaların temizlenmesi yararlıdır. Ancak bunu uzmanlara yaptırın.

Sivilceleri kaşımak ve sıkmak yüzde iz kalmasına neden olabilir. Akneli cildin hassasiyeti arttığı için, daha fazla iz kalmaya meyillidir. Ayrıca yüz tahriş olduğunda, kılcal damarlarda çatlamaya sebep olabilir.

Yağsız nemlendiriciler, akneli ciltleri sakinleştirir ve rahatlatır.

Akneli ciltlere, yüz yıkadıktan sonra hemen nemlendirici sürülmez. Yeni yıkanan cilt gerilir. Bu yüzden nemlendiriciyi gereğinden fazla emer. Yıkandıktan 15 dakika sonra cilt kendine gelir ve sürülen nemlendiriciyi ihtiyacı oranında kullanır.

Akneli ciltler, makyaj malzemelerinde her zaman hafifi ve yağsız olanı tercih etmelidirler.

Akneli cildi fırçalamak her zaman doğru değildir. Eğer mutlaka bu yöntemi kullanmak istiyorsanız, sivilcesiz bölgelerde uygulamalısınız.

“Sivilceli ciltler için bakım” için bir cevap

  1. Benim şikayetim cildimin aşırı sikilde yağlı olması. Bu sorun sadece yüzümde var. Elimi yüzüme süremiyorum elim hep yağ oluyo birde iri iri sivilce çıkıyo nasıl kurtulabilirim bundan teşekkür ederim

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Güzellik

Diyet

Anne - Bebek