Soğuk algınlığı için tavuk sulu çorba

Gribin henüz tedavisi yok. Sadece ateş yükseldiğinde ateş düşürücü kullanılabiliyor. Bol sıvı tüketmek, özellikle tavuk suyu ile yapılmış çorba içmek gribe karşı büyük yararlar sağlıyor, hastalığın etkilerini azaltıp tedavi sürecini hızlandırıyor.

Şu günlerde pek çok insan soğuk algınlığından şikâyetçi. Kimi doktorlara ya da hastanelere gidiyor, kimileri ise arkadaş tavsiyesi ile ilaç kullanıyor. İçtiği şuruptan öksürüğünün şıp diye kesilmesini bekleyenler de var, antibiyotik almadan hayatta düzelemem diye onlara sarılanlar da.

Soğuk algınlığının, rinovirüs, adenovirüs ve koronavirüsler başta olmak üzere sayıları 300’e yakın virüsün neden olduğu, bir üst solunum yolları enfeksiyonu olduğunu söyleyen Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Göğüs Hastalıkları Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ahmet Rasim Küçükusta, soğuk algınlığı hakkında şunları anlattı:
“Bu hastalık, daima hafif seyreden ve kendiliğinden geçen, ama en çok işgücü kaybına neden olan bir hastalıktır.”

Astım krizinin nedeni

Soğuk algınlığı, vücut direnci düşük olan kişilerde, yaşlılarda ve çocuklarda orta kulak iltihabı, sinüzit, bronşite neden olabilir, zatürreeye zemin hazırlayabilir. Bu hastalık, astım krizlerinin de önemli bir nedenidir. Özellikle 6 yaş altındaki çocuklardaki krizlerin büyük çoğunluğunun nedeni soğuk algınlığıdır.

Nasıl tedavi ediliyor?

Soğuk algınlığının, kesin bir tedavisi yoktur, amaç hastalık belirtilerini gidermek ve hastayı rahat ettirmektir. Antibiyotik kullanmak gereksiz, hatta zararlıdır. Çünkü virüslere antibiyotiklerin hiçbir etkisi yoktur.

Antibiyotikler; sadece orta kulak iltihabı, sinüzit, bronşit gibi komplikasyonlar için doktor önerisiyle kullanılmalıdır.

Son araştırmalar, öksürük şurupları ve grip ilaçlarının da genellikle hiçbir yararının olmadığını göstermektedir. Hatta bunların yan etkileri hastaları daha çok rahatsız da edebilir. Bazı ilaçlar, uykusuzluk ve çarpıntıya neden olurken, bazıları da sersemlik ve uyku haline yol açabilmektedir.

İltihap hücrelerini etkiliyor

Soğuk algınlığının pek çok kişiyi etkilediği şu günlerde, bol bol tavuk sulu sebze çorbası içmenizi öneriyorum. Çünkü, büyüklerimizin de üşütmelere ve gribe karşı önerdikleri havuçlu, patatesli, kerevizli, soğanlı, maydanozlu tavuk sulu çorbaların soğuk algınlığı belirtilerini gidermede çok etkili olduğu, artık bilimsel olarak da kanıtlandı.

Araştırmalara göre, tavuk sulu sebze çorbaları, nötrofil ismi verilen iltihap hücrelerini engelleyerek etkili oluyor. Nötrofiller, solunum yollarında mukus salgısını artırarak öksürük, burun tıkanıklığı, geniz akıntısı gibi hastalık belirtilerinden sorumlu tutulan hücrelerdir.

İlaçtan etkili öneriler:

– Bol sıcak sıvı için. Ihlamur, ada çayı, nane, limon çayları bunun için idealdir.

– Bol bol meyve ve sebze yiyin.

– Odanız nemli olsun. Radyatörlere su kapları, sobaların üzerine çaydanlık koyun.

– Burun tıkanıklığının en iyi tedavisi buruna serum, fizyolojik ismi sıvının damlatılması ve ortamın nemlendirilmesidir.

– Ateşi olanlar ateş düşürücü ilaç alabilirler.

– Beslenmeleri bozuk olan hastalara C vitamini ve çinko verilebilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Güzellik

Diyet

Anne - Bebek