Soğuk havalarda bebekler nasıl bakılmalı?

Hassas bebek teni için kış ayları birçok tehlike ile doludur. Sert rüzgâr, nemli ve soğuk hava, bebeği birçok sağlık sorunu ile karşı karşıya bırakabilir. Kışın soğuk günlerinin devam ettiği günlerde annelerin dikkat etmesi gereken bazı önemli bilgileri yazımızın devamında bulabilirsiniz…

Eğer bebeğiniz altı aydan küçükse daha çok dikkat etmelisiniz. Çünkü bu dönemde bebeklerin vücut yüzeyinin vücut ağırlıklarına oranı yüksektir ve ısı titreyerek vücut ısısını ayarlamaya yetenekleri henüz gelişmemiştir.

Soğuk yanığı

Bebeğinizin soğuk ve açık havada burnunun akmasından çok fazla endişelenmenize gerek yok. Bunun nedeni; burun içindeki salgıları normalde arkaya doğru atarak dışarı akmasını önleyen silialar (titrek tüyler) soğukta geçici olarak felce uğramasıdır. Kapalı ortama girildiğinde akıntı duracaktır. Bu endişe edilecek veya hasta mı oldu diye telaşlanacak bir durum değildir. Önlem olarak burnun alt kısmına sürülecek (içine değil) bir parça krem ya da vazelin sürerek çatlamanın önüne geçebilirsiniz.

Ancak bu havalarda bebeğin burun, kulaklar, yanaklar, eller, ayaklar ve parmaklarının çok soğumamasına, beyazlaşmış ve sarımsı gri bir renk almamasına dikkat etmek gerekiyor. Çünkü soğuk yanıkları çok ciddi zedelenmelere ve kalıcı hasarlara neden olur. Bu bölgeler acil olarak ısıtılmalıdır.

Soğuk havalarda yaşanması olası bu problemlerle karşılaşmamak için, bebeği uygun biçimde giydirmeniz, cildinin açık kısımlarını korumanız ve aşırı soğuklarda dışarı çıkarmamanız gerekmektedir.

Kar yanığı

Kar, güneşin ultraviyole ışınlarının % 85’ini yansıttığı için en az yaş güneşi kadar tehlikeli olabilir ve güneş yanığı oluşturabilir. Özellikle bebeğinizin hassa cildi için bu tehlikeli bir durumdur. Kar ve güneş altında bir süre de olsa kalacaksanız bebeğinizin cildini bir siperli şapka ve koruyucu ürünlerle korumanız gerekmektedir.

Cilt kuruluğu

Kış mevsiminde hemen hemen her yaştan insanın yaşadığı bir sorun da cilt kuruluğu ve kaşıntıdır. Özellikle bebekler bu gruptan en çok etkilenen grupta yer alır. Birçok anne bebeklerinin cildini dış ortamdan, rüzgârdan korumanın, dışarı çıkarmamanın yumuşak ve esnek kalmalarını sağlamak için yeterli olduğuna inanır. Oysa çoğu zaman tehlike dışarıda değil içeridedir. Kışla birlikte evlerin ısınma sistemleri devreye girer girmez, odaların havaları kurumaya başlar. Kışın oluşan cilt kuruluğunun ana nedeni de bu havadır.

Bu durumu engellemek için;

– Odanın rutubetini artırın. Isınma sistemine bir nemlendirici ekleyebilirsiniz. Özellikle bebeğinizin odası için bu gereklidir. En azından ısınma sisteminin yanına veya üstüne içi su dolu bir kap koymanız odanın nemlenmesini sağlayacaktır.

– Bebeğinize yeterli miktarda su verin. Bebeğinizin nem dengesini korumak için dışarıdan olduğu kadar, içeriden de desteğe ihtiyaç duyar. Bu yüzden onun yeteri kadar sıvı aldığından emin olmalısınız.

– Bebeğinizin cildi çabuk nem kaybeder. Banyodan hemen sonra bebeğinizin cildini bir bebek losyonu ile ovar ya da masaj yaparsanız bebeğiniz bu işlemden hem keyif alacak, hem de cildi nemini daha uzun süre koruyacaktır. Kullanacağınız ürün hakkında doktorunuzdan bilgi alırken, hipoallerjenik olmasına dikkat edin.

– Sabun cildi kurutur. Sabunun cildi kurutucu özelliği olduğundan, kış aylarında sabun kullanımını farklı alternatiflerle azaltmanız gerekebilir. Bebekler için günde bir defa bez bölgesine uygulamak dışında daha nadir kullanılması önerilmektedir. Emekleme döneminde ellerin ve dizlerin daha çok sabunla temas etmesi gerekebilir. Sabun kullanacağınız zaman bebekler için özel üretilmiş olanları tercih edin. Özellikle sıvı sabun kullanmayın. Sabunlu su normal sabundan daha kurutucudur.

– Odanın çok sıcak olmamasına dikkat edin. Eviniz ısındıkça nemi de azalacak ve hava kuruyacaktır. Birkaç haftalıktan daha büyük bebekler için odanın 20 dereceden daha sıcak olmaması gerekir. Eğer bu ısıda bebeğinizin üşüdüğünü düşünüyorsanız bir kat daha giysi giydirebilirsiniz.

Bebeği iç ortamda sıcak tutmak

Soğuk havada bebeğin bulunduğu odanın ısısı gündüz 20-22 derece, geceyse 16-18 derece olmalıdır. Eğer odanın ısısı bu orandan fazla ise kuru ve ısınmış hava burun mukoza tabakasını kurutur, burun mukozası mikroplara karşı daha hassas hale gelir. Ayrıca bebeğin cildi de kurur, kaşınır ve döküntüler oluşur. Bebeğinizin yatağını sıcak bir su yastığı veya şişe ile önceden ısıtabilirsiniz. Ancak çarşafın yatma zamanında çok sıcak olmamasına dikkat edin. Isınmayı kolaylaştırmak için pamuklu çarşaflar ve battaniyeler kullanabilirsiniz. Eğer bebeğiniz uyku anında üstünü açıyorsa bir uyku tulumu edinmede fayda var. Bebeğinizin odasının gece, gündüz olduğundan daha soğuk olacağını unutmayın. Uyku anında metabolizmada yavaşlayacağından örtünme ihtiyacı artar. Ancak bebekler çok sıcak ortamlarda rahat uyuyamazlar. Bu yüzden onu rahatsız edecek ve terlemesine neden olacak şekilde kat kat giydirmeyin.

Bebekte donma tehlikesi görülüyorsa…

Bebekler donmaya eğimlidir. Özellikle parmakları, burunu ve yanakları. Donan bölgeler çok soğuk hale gelir ve beyaz sarımsı bir renk alır. Bu görüntüyü bebeğinizde görürseniz hemen bebeğin cildini cildinize değdirerek ısıtmaya başlamalı ve en kısa zamanda bir sağlık birimine götürmelidir. Bu o an için mümkün değilse bebeği kademeli olarak ısıtmaya başlamalıdır. Vücudunun bir kısmı donan bebeği kalorifer, ocak ya da ateşin yanına koymayın. Çünkü hasar gören deri o anda tepkisiz olacağından fazla ısınmayı hemen hissedemeyecek ve yanma tehlikesi ile karşılaşacaktır. Çok sıcak suda hızlı çözme işlemlerini de denemeyin. Bu da hasarı artırır. Bu arada bebeğinizi beslemeniz gerekmektedir. Emzirebilir veya kaşık ya da fincanla ılık içecekler verebilirsiniz. Donmuş bir cilt ısınırken kabarmalar, kızarıklıklar, su kabarcıkları oluşabilir. Bu yüzden doktor gözetiminde tedavi şarttır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Güzellik

Diyet

Anne - Bebek