Soğuk havaya karşı cilde nasıl bakım yapmalı?

Yaz bitti, malum sonbaharın da son günlerini yaşıyoruz artık… Kış aylarından yaza geçiş yaparken nasıl ki cildi hazırlamak gerekliyse, kış aylarına girerken de bir hazırlık süreci olmalıdır. Aksi takdirde, ciltte kuruma, kabuklaşma, sertleşme gibi sorunlu hal ortaya çıkar. Havalar soğuduğu zaman, cildimiz de yediklerimizle birlikte değişikliğe uğramaya başlar. Bakım ihtiyacı doğrudan ortaya çıkar.

Cildimiz, tıpkı saçlarımız, bedenimiz gibi ilgi ve alaka ister. Bunun için ayda bir yapılacak cilt bakımı ile cildin ihtiyacı olan nemi vermek ve cildin metabolizmasının hızlanmasını sağlamak son derece önemlidir. Ancak bu önemli bakımın bilinçli uzmanlar tarafından yapılması da önemli bir husustur.

Sağlıklı cildin, sağlıklı bir bedende olduğu kesindir. Yani önce sağlık, ardından güzellik gelmelidir. Bu durum, kadınlar ve erkekler için ayrım yapılmadan önemsenmelidir.

Peki, “Bu dönemde evde nasıl bakım uygulamalıyım? ” derseniz, size önce temizleme sütünüzü hazırlamanız için şu tarifi öneririm…

Temizleme sütü için gerekli malzemeler:
– 500 gr. süt
– 2 adet salatalık
– 1 tatlı kaşığı badem yağı

Salatalığı rendeledikten sonra süt ile pişirin. Kaynadıktan ve soğuduktan sonra süzgeçten geçirin ve içerisine badem yağını ekleyin. Hazırlanan bu karışımı bir şişeye doldurup buzdolabına koyun. İşte makyajınızı her gün silmeniz için ideal bir temizleme sütünüz oldu bile…

Tonik için gerekli malzemeler:
– 500 gr. kaynar su
– Bir tutam hatmi çiçeği
– Biraz lavanta

Her iki otu da çay gibi demleyin, süzün. Üç gün boyunca tonik olarak kullanın. Bu mevsimde cilt kurur. Bu yüzden de yağ tüketimini artırmanız önemlidir. Bunun için ‘üzüm çekirdeği yağı’ kullanabilirsiniz.

Maske için gerekli malzemeler:
Krema ile Aloe Vera jelini karıştırın ve 20 dakika cildinizde bekletin.

Bu doğal bakımın yanı sıra, bol bol mevsim meyveleri tüketmeye özen gösterin. Asitli yiyeceklerden, kızartma gibi hazmı zor olan yiyeceklerden uzak durmanız gerektiğini de bir kez daha hatırlatmakta yarar var.

İyilik ve sağlıkla kalın…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Güzellik

Diyet

Anne - Bebek