Soya kolesterolü düşürüp kanseri önlüyor

Uzmanlar, yapılan araştırmalarla hem kemikleri güçlendirdiği, hem kolesterolü düşürdüğü, hem de kanseri önlediği tespit edilen soyanın kullanımın artırılması gerektiğini belirtiyor.

Amerika’da bugüne kadar büyük ölçüde hayvan yemi olarak kullanılan ya da sadece vejetaryenlerin yediği soya fasulyesi, doktor tavsiyesi üzerine artık halk arasında da giderek yaygınlaşıyor. Çünkü hem kolesterolü düşüriyor, hem kanseri önlüyor, hem de kemikleri güçlendiriyor.

Amerikan Gıda ve İlaç Dairesi (FDA), soya fasulyesinin bir yararlı yönünü daha ilan etmeye hazırlanıyor. FDA’nın, soya fasulyesini de aynı lifli-kepekli yiyecekler ve sebzeler gibi kalp hastalığı riskini azaltan gıdalar listesine dahil etmesi bekleniyor.

Fazla lezzetli olmadığı için sofralardan uzak kalan soya fasulyesini yeni keşfeden Amerikalılar, şimdi bu yararlı gıdaya lezzet katmak için uğraşıyor.

ABD’de son 25 yıl içinde yapılan araştırmalar, soyanın kolesterol düşürücü etkisini kesin biçimde ortaya koyuyor.

Soyanın göğüs kanserini önleyici etkisi olduğu da biliniyor. Çünkü Japonya’daki kadınlar arasında ortaya çıkan göğüs kanseri oranı, ABD ve diğer sanayi ülkelerine göre çok daha düşük.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Güzellik

Diyet

Anne - Bebek