Stres mide ağrılarını tetikliyor

Stres mide ağrılarını tetikliyor

Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi Tıp Fakültesi tarafından yapılan araştırmaya göre, Van depremi sonrası mide ağrısı şikayetleri ile başvuranların sayısı 5 kart artmış durumda.

Yüzüncü Yıl Üniversitesi (YYÜ) Tıp Fakültesi’nce 87 bin hasta üzerinde yapılan araştırmada, midenin, deprem gibi olumsuz koşulları hazmedemediği belirlendi.

YYÜ Tıp Fakültesi Gastroantoloji Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Ahmet Cumhur Dülger, kentte 23 Ekim ve 9 Kasım 2011 tarihlerinde meydana gelen depremlerin ardından hastanelerine mide ağrısı şikayeti ile gelen hasta sayısında büyük artış yaşandığını söyledi.

Hasta sayısındaki artışın fazla olması üzerine araştırma yapmaya karar veren Dülger, son birkaç yılın verileri ile deprem sonrası verileri karşılaştırdı.

Dülger, depremden sonraki 7 aylık sürede 87 bin hastanın mide ağrısı şikayeti ile hastaneye müracaat ettiğini bildirerek, ”Depremden sonra mide ağrısı şikayeti ile bize müracaat eden hasta sayısının, önceki yıllara göre 5 kat arttığını belirledik” dedi.

Bunun üzerine araştırmasını genişleterek hastalardaki mide ağrısı şikayetinin nedenlerini saptamaya çalıştığını vurgulayan Dülger, şöyle konuştu: ”Mide, insanlardaki en hassas organlardan biri. Bu nedenle de olumsuz koşullar karşısında farklı ağrı ve şikayetlerle insanlara rahatsızlık verebiliyor. Yaptığım tespitlerde deprem felaketini yaşayan insanlardaki mide ağrısının, olumsuz koşullardan kaynaklandığı belirlendi. Midede hiçbir rahatsızlık bulunmadığı halde insanlar hasta oldukları, midelerinde sorun oluştuğu düşüncesi ile hastaneye başvurmuş.”

Depremden önce mide şikayeti ile kendilerine müracaat eden hastalarda ‘ülser, bakteri, delinme, kanama’ gibi rahatsızlıkların tespit edildiğine dikkati çeken Dülger, deprem sonrası gelen hastaların büyük çoğunluğunda hiçbir bulguya rastlamadıklarını dile getirdi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Güzellik

Diyet

Anne - Bebek