Süt dişleri analiz edilerek astım riski hesaplanabiliyor

Astımı olan çocukların süt dişlerindeki demir konsantrasyonunun, diğer çocuklara göre belirgin bir şekilde düşük olduğunu belirleyen araştırmacılar, diş analiziyle başka hastalıkların nedenlerinin de bulunabileceğini söylüyor.

İngiliz araştırmacıların bulduğu süt dişleri analizi yöntemiyle, çocuklardaki solunum yolu hastalıkları riskinin hesaplanacağı belirtiliyor. Bilimadamları, süt dişlerindeki selenyum ve demir konsantrasyonu yüksek olan çocukların, daha ender astım hastası olduğunu kaydediyor.

500 ÇOCUĞA DİŞ TARAMASI
Araştırmada, yarısı astım, diğer yarısı sağlıklı 500 çocuğun kesici süt dişleri analiz edildi. Araştırma sonucunda selenyum konsantrasyonu düştükçe, erken yaşlarda nefes alıp verirken ıslık gibi seslerin çıkması ve hızlı soluma gibi belirtilerin görülme sıklığının arttığı görüldü. Astımı olan çocukların süt dişlerindeki demir konsantrasyonunun, diğerlerine göre belirgin bir şekilde düşük olduğu belirlendi.

Uzmanlar, diş analiziyle başka hastalıkların nedenlerinin de bulunabileceğini belirterek, birçok kronik hastalığın temelinin anne karnında atıldığını söyledi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Güzellik

Diyet

Anne - Bebek