Talasemi hastası çocuk evliliği etkiliyor

Uzmanlar, dünyada en sık görülen ve aynı zamanda önlemi en kolay olan kalıtsal kan hastalığı olan Talasemi hastası çocuklara sahip ailelerde boşanma olaylarının normal ailelerden üç kat daha fazla olduğunu belirtiyor.

Talasemi Federasyonu Başkanı Prof. Dr. Duran Canatan, çocukları talasemi hastası olan ailelerde normalden 3 kat daha fazla boşanma olayı yaşandığını söyledi. Federasyon, bu nedenle, hastalara ve ailelerine Ruh Sağlığı Eğitim Semineri vermeyi planlıyor.

Hastalarını sürekli hastaneye bağımlı kılan talasemi, hastalar kadar aileleri de etkiliyor. Duran Canatan, Talasemi hastalarının doğumdan itibaren sürekli hastaneye bağımlı olmaları nedeniyle zaman zaman ruhsal sıkıntı yaşadığını, bundan yakınlarının da etkilendiğini söyledi.

Sıkıntıların zaman içinde evlilikleri de etkilediğini savunan Canatan, “O kadar çok talasemili hastanın anne babası ayrılıyor ki. Çocuklarında talasemi hastalığı olan ailelerde boşanma olayları, normal ailelere nazaran 3 kat fazla yaşanıyor.” dedi.

Federasyon olarak sıkıntıları aşmaları için hastalara ve ailelerine yönelik ruh sağlığı eğitimi seminerleri vereceklerini açıklayan Canatan, “19 Nisan’da başlayacak olan eğitimlerde 0-12 yaş, 12-20 yaş ve 20 yaş üzeri hastalara ayrı seanslarda eğitim vereceğiz. Ayrıca hasta ailelerine yönelik de bir eğitim seminerimiz olacak.” diye konuştu.

Duran Canatan, 2003 yılından itibaren yürütülen etkin tarama çalışmalarıyla talasemili hasta sayısının azaldığını, tedavi maliyetlerinin düştüğünü de söyledi. Yapılan taramalar sayesinde, devletin 6 yılda 24 milyon 29 bin TL’lik bir tasarruf sağladığını vurgulayan Canatan, şöyle dedi:

“Hiçbir tarama programı yapmasaydık, altı yılda 2 bin 800 hasta doğacaktı. Bunların devlete maliyeti 88 milyon TL olacaktı. Ancak 7 yılda 2 bin 800 hasta yerine 968 hasta doğdu. Buradan devletin, tedavi maliyetleri gideri anlamında 46 milyon 340 bin TL’lik karı oldu. 6 yıllık tarama maliyeti ise 22 milyon 290 bin 240 TL oldu. Yani devletin tasarrufu 24 milyon 29 bin 760 TL oldu.”

Duran Canatan, 11-15 Mayıs tarihleri arasında düzenlenecek olan Dünya Talasemi Kongresi’nin Antalya’da gerçekleşeceğini de açıkladı. Kongre için kayıtların başladığını bildiren Canatan, 3 bin ile 5 bin civarında hasta, ailesi ve bilim insanının kongreye katılmasını beklediklerini belirtti.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Güzellik

Diyet

Anne - Bebek