Tansiyonla oynamayın

Hep küçük tansiyonumuzu kontrol altına tutmaya çalışırdık ama büyük tansiyonumuz daha önemliymiş. Mayo Clinic tarafından gerçekleştirilen araştırmaya göre büyük tansiyondaki bir sayılık artış aort damarlarında felce sebebiyet veren kalıntıların oluşum riskini yüzde 31oranında artırıyor.

Araştırma sonuçlarını inceleyen Mayo Clinic Kardiyoloğu Dr. Bijoy Khandheria, “Daha önceki araştırmalar, küçük tansiyonun kontrol altında tutulmasının özellikle kalp krizlerini önleme konusunda önemli olduğunu göstermiş. Bu nedenle büyük tansiyona fazla önem verilmiyordu. Ancak büyük tansiyonun felç riskini yüzde 31 oranında artırdığını gösteren bu son araştırma, doktorların artık büyük tansiyona daha fazla dikkat etmeleri gerektiğini gösteriyor.” Khandheria’nın açıklamasına göre, büyük tansiyonda meydana gelen bir sayılık artış, atar dalar duvarın tortu oluşturuyor ve bu tortular beyne giden küçük kan damarlarını tıkayarak felce sebebiyet verebiliyor.

Felç riski yaş ile birlikte yükseldiği için 60 yaşın üstündeki kişilerin tansiyonlarını yılda en az bir defa mutlaka doktor gözetiminde ölçtürmeleri gerekiyor.

Eğer hastalar doktoruyla sürekli iletişim halindeyse ve ilaçlarını düzenli olarak kullanıyorsa korkmaları için herhangi bir neden yok.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Güzellik

Diyet

Anne - Bebek