Tatilde denizin nimetlerinden yararlanın

Tatil sadece kendinizi güneşin kollarına atıvermek değildir. Deniz ve kumdan da yararlanmak için bol bol yüzün, koşun, egzersiz yapın, plaj voleybolu oynayın. Yaz tatilinin büyük keyfi, kumlara uzanmak ve güneşlenmek. Ama bunun yanı sıra yüzmek, kumlarda yürümek ve spor yapmak da kalori yakmak için bulunmaz bir fırsat. Yüzmek ve yürüyüş bilindiği gibi sporların en mükemmeli.

Suyun içinde yapacağınız jimnastik ise, vücudunuzun forma girmesi için harika bir ortam. Ancak, düzenli bir spor yaşamına sahip değilseniz, dikkatli olmalısınız. Oldukça sıcak havada yapacağınız aktivitelerde, sıvı- elektrolit dengesi çok önem taşıyor. Uzun süre güneşin altında kalmak, aşırı su kaybına ve buna bağlı olarak da kramplara neden oluyor. Bu nedenle, aktiviteye başlamadan önce, 2-3 bardak su veya yüzde 4-8 karbonhidrat içeren sportif içecekler almalısınız.

Önce kasları ısıtın
Oyun içinde de 15 dakikada bir 1 bardak sıvı almak çok yararlı olacaktır. Herkes tarafından bilinmekle beraber ihmal edilen bir konu da, spor öncesi ısınma hareketleri yapmak. Aktivite öncesinde 10-15 dakika germe hareketleri yaparak, kaslarınızı önceden açmanız gerekiyor.

Beslenmenize dikkat edin
Güneş ve rüzgar altında vücudun sıvı kaybı 5 litreye ulaşabilir. Bunu karşılamak için, magnezyum, kalsiyum, potasyum ve sodyum tuzları sofra tuzu) ihtiva eden sıvı almalıdır. Krampların çoğu tuz eksikliğinden meydana gelir. Karbonhidrat alımı sırasında, glikozun kaslara ulaşabilmesi için potasyum gerektiğini unutmayın. Bunun için potasyum açısından zengin olan muzu bolca tüketebilirsiniz.

Tatilden sonra da bronzluk
Tatilden döndükten sonra da cilt bakımına devam etmeli, özellikle de nemlendirmeyi ihmal etmemelisiniz. Unutmayın ki, bronzluğunuz tatil sonrası cilt yüzeyinde biriken ölü hücreler yüzünden soluklaşmaya başlayan deriye peeling yapın ve bronzlaştırıcı kullanın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Güzellik

Diyet

Anne - Bebek