Televizyon sigaradan daha zararlı

Televizyon sigaradan daha zararlı

Bilim adamları tarafından yapılan bir araştırma, günde bir saat televizyon izlemenin insan sağlığına sigaradan bile daha zararlı olduğunu ortaya çıkardı.

Avustralya’da yapılan bir araştırmaya göre, 25 yaşından büyüklerde bir saat televizyon izlemek, ortalama yaşam süresini 22 dakika kısaltıyor. Bir sigara içmekse yaşam süresini 11 dakika azaltıyor.

Queensland Üniversitesi’ndeki araştırmada yer alan bilim adamları, günde altı saat televizyon izlemenin ortalama yaşam süresini beş yıl azalttığı uyarısında bulundu.
Televizyon izlemenin, sigara ve obezite kadar ciddi bir kamu sağlı sorunu olduğuna da dikkat çekildi.

Uzmanlar, küçük miktarlarda egzersizin bile sağlığa önemli katkıları bulunduğuna da dikkat çekiyor. Bu uzmanları, doğrular nitelikte bir araştırma da Tayvan’da yapıldı.

15 dakika egzersiz şart

Günde sadece 15 dakika egzersiz yapmanın ortalama yaşam süresini üç yıl daha uzattığı ve ölüm riskini yüzde 14 azalttığı belirlendi.

Lancet Tıp Dergisi’nde yayımlanan çalışmaya göre, egzersizin sağlığa herhangi bir katkısı olması için yapılması gereken minimum egzersiz de bu.

Araştırma, Tayvan’da 400 bin kişinin değerlendirilmesiyle yapıldı. Çalışmaya göre, günde en az 15 dakika, haftadaysa 90 dakika egzersiz, yaşam süresini 3 yıl daha uzatıyor.

Uzmanlar, egzersiz yapmaya başlayanların, kısa bir dönem içinde bu süreleri çok aştığını vurguluyor.

Araştırmada dikkat çeken bir başka bulgu da, egzersiz süresi arttıkça sağlığa katkılarının da büyümesi. Bilim adamları, her 15 dakika ilave egzersizin, ölüm oranlarını yüzde 4 azalttığını kaydediyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Güzellik

Diyet

Anne - Bebek