Tırnak bakımının incelikleri

Sağlıklı ve güzel tırnakların iyi beslenmeye olduğu kadar bakıma da ihtiyacı vardır. Tırnaklara haftada bir temel bakım yapmak, 3-4 haftada bir de profesyonel bakım yaptırmak gerekir. İşte tırnak bakımının bütün incelikleri…

Günümüzde estetiğin vazgeçilmez unsurlarından biri olan tırnaklar, kadının kendisine olan güveninin artmasında da oldukça fazla rol oynuyor.

Biyolojik olarak parmakları koruma özelliği olan tırnaklar, artık kadınların güzellik açısından en çok önem verdiği bölümlerden biri haline geldi. Tırnaklar yapı olarak yoğunlukla keratin adı verilen bir proteinden oluşur.

Haftalık temel bakım

Tırnağınızdaki ojeyi temizleyin. Köşelerden merkeze doğru tırnağınızı törpüleyin, törpüyü ileri-geri değil, tek yönlü hareket ettirin; yanlış törpüleme tırnak dokusunun bozulmasına ve tırnağınızın katmanlar halinde soyulmasına neden olabilir.

Ellerinizi ılık sabunlu suyun içinde bir kaç dakika bekleterek tırnak etlerinin yumuşamasını sağlayın. Törpünün ucuyla tırnağın üstüne doğru uzayan deriyi kenarlara doğru ittirin. Bu derileri kendiniz keserseniz çok dipten kesebilirsiniz ve herhangi bir kanama enfeksiyona neden olabilir. Bu nedenle kesme işini profesyonellere bırakmanızda fayda var.

Tırnağınızı temizledikten sonra güçlendirici cila sürün. Renkli bir oje sürmek istiyorsanız bu cila kuruduktan sonra üzerine sürebilirsiniz. Son olarak bir nemlendiriciyle ellerinize masaj yapın. Sık sık nemlendirici kullanarak tırnak çevresindeki etlerin sertleşmesine ve soyulmasına engel olabilirsiniz.

Tırnak bakımı için basit öneriler

– Banyodan çıktıktan sonra tırnağınızın çevresindeki etler yumuşayacaktır. Bu nedenle daha kolay ve hızlı bir şekilde bakım yapabilirsiniz.

– Ojenizin daha uzun ömürlü olmasını istiyorsanız kesinlikle buzdolabında saklayın. Koyulaşmış ojeleriniz için, kozmetik ürünler satan mağazalardan da oje incelticisi alabilirsiniz.

– Haftada bir kereden fazla aseton kullanmamaya özen gösterin. Çünkü aseton, tırnağınızda kurumaya yol açacağından dokusuna zarar verir.

– Oje kullanmasanız da tırnak güçlendirici cilaları kullanmanızda fayda var. Cilalar tırnağınızı dış etkenlere karşı güçlendirir ve hasar görmesini önler.

– Ellerinizi mümkün olduğunca çok nemlendirin. Ayrıca tırnak çevresindeki derileri yumuşak tutmak için özel üretilmiş bitkisel yağlardan kullanmanız, manikürünüzün daha uzun ömürlü olmasını sağlayacaktır.

– Fransız tarzı oje sürmekte zorlanıyorsanız, tırnağınızın içine beyaz tırnak kalemi sürerek de bu görüntüye kolaylıkla ulaşabilirsiniz. Elinizi yıkadıktan sonra kalemi tekrar uygulamanız gerekse de ojeden daha zahmetsiz bir yöntem olduğu kesindir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Güzellik

Diyet

Anne - Bebek